Privatizace na Ukrajině v roce 2017

12. 5. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Privatizace na Ukrajině v roce 2017 Privatizace představuje jednu z hlavních priorit ukrajinské vlády pro rok 2017 s tím, že Fondem státního majetku Ukrajiny bylo definováno celkem 300 privatizačních projektů zejména z oblasti zemědělství a rybářského průmyslu, strojírenství a inženýrství, ve výzkumné oblasti, v těžebním průmyslu, v dopravě a v energetice.

Jednou z pěti hlavních priorit ukrajinské vlády pro rok 2017 je privatizace s tím, že příjmy z privatizace představují významnou příjmovou položku státního rozpočtu pro rok 2017. Konkrétně se procesem privatizace na Ukrajině zabývá Fond státního majetku Ukrajiny (State Property Fund of Ukraine), který vypracoval přehled 300 státních podniků určených k privatizaci v roce 2017. V jejich rámci Fond státního majetku Ukrajiny definoval 9 prioritních privatizačních projektů, které se koncentrují především do oblasti energetiky.

Jedná se o privatizaci energetické společnosti Tsentrenergo, jejíž součástí jsou elektrárny Vuglegirská (3600 MW), Zmiivská (2 265 MW) a Trypilská (1825 MW) a distributorů elektrické energie jako je společnost Khmelnitskoblenergo (více než 500 tisíc zákazníků), Ternopiloblenergo (420 tisíc zákazníků), Kharkivoblenergo (1,5 mil. zákazníků),  Mykolaivoblenergo (500 tisíc zákazníků), Zaporizhyaoblenergo (780 tisíc zákazníků) a Cherkasyoblenergo (600 tisíc zákazníků). Mezi „devítku“ prioritních privatizačních projektů patří dále výrobce dusíkatých hnojiv Odesa Port Plant a kyjevský hotel President Hotel „Kyivskiy“ s kapacitou 374 pokojů.

Největší počet privatizačních projektů je koncentrován v oblasti zemědělství a rybářského průmyslu (celkem 70 projektů) a v oblasti strojírenství a inženýrství (celkem 47 projektů). Dalších 32 privatizačních projektů je z výzkumné oblasti, 27 z těžebního průmyslu a 18 z oblasti dopravy. 

Privatizace na Ukrajině představuje zajímavou investiční příležitost pro české investory, a to v návaznosti na postupné zlepšování makroekonomické situace a rovněž investičního prostředí na Ukrajině. Detailnější informace k jednotlivým projektům a sektorům lze získat prostřednictvím velvyslanectví ČR v Kyjevě či přímo na Fondu státního majetku Ukrajiny (tel.: +380 800 50 56 46, e-mail: privatization@spfu.gov.ua).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Kyjevě (Ukrajina). Autor: František Trojáček, rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek