Privatizace Nové lublaňské banky ve Slovinsku

20. 3. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Privatizace Nové lublaňské banky ve Slovinsku Dne 13. března 2017 zahájil Slovinský státní holding oficiálně privatizaci Nové lublaňské banky. K prodeji nabízí 75% vlastnický podíl bez 1 akcie, za tříčtvrtinový podíl ve své největší domácí bankovní a finanční skupině očekává přibližně 1 miliardu EUR.

Slovinský stát si v Nové lublaňské bance (Nova ljubljanska banka, NLB) i nadále ponechá kontrolní podíl (25 % + 1 akcie) a v ideálním případě ji prodá na burze několika menšinovým vlastníkům tak, aby byl většinový kapitál banky co nejvíce rozptýlen. Cenový odhad kupní ceny, který zpracovává londýnská poradenská společnost PricewaterhouseCoopers, bude k dispozici až v polovině dubna tohoto roku, přesto si Slovinský státní holding (Slovenski državni holding, SDH) od prodeje slibuje zhruba 1 miliardu EUR. Poradcem pro prodej je Deutsche Bank.

První fáze privatizačního procesu zahrnuje především prezentaci formou „road show“ pro potenciální investory v Londýně, New Yorku a Bostonu, a také sbírání indikativních nabídek. V květnu se předpokládá první veřejná nabídka akcií dle metody IPO a jejich kotace na burze. Analytici oceňují, že je nyní ideální doba pro privatizaci NLB zejména díky příznivému hospodářskému vývoji na domácím trhu i v zahraničí a zlepšení hospodářských výsledků skupiny NLB, která v loňském roce zvýšila svůj netto zisk o 20 %. 

Slovinsko prodejem NLB splní svůj závazek vůči Evropské komisi (EK), která v roce 2013 schválila 1,5 miliardy EUR státní pomoci pro dokapitalizaci této banky. Termín pro privatizaci NLB stanovila EK nejpozději do 31. 12. 2017, v opačném případě může EK zavést sankce, např. formou odprodeje dceřiných společností NLB na Balkáně, kde skupina NLB vytváří 50 % čistého zisku. Prodej NLB je ve Slovinsku citlivým tématem nejen kvůli finančně nákladné dokapitalizaci, ale zejména kvůli kumulaci finančních prostředků a citlivých finančních i osobních údajů slovinských politických elit.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Lublani (Slovinsko). Autorka: Dagmar Šober, Ekonomicko-obchodní oddělení.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek