Pro Irsko je brexit šokem, chce udržet těsné vztahy

21. 3. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Nejvíc ze všech zemí EU je s Velkou Británií provázáno Irsko. Bude se proto snažit uchovat co nejtěsnější sepětí Británie s unií. Zároveň hledá nové obchodní partnery.

Výsledek loňského referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie znamenal největší šok pro sousední Irsko. Žádná jiná členská země EU nemá se Spojeným královstvím tak intenzivní politické, společenské, kulturní či obchodní vztahy. Propojení mezi oběma zeměmi je takové, že se krátce po referendu dokonce objevily spekulace o tom, zda by nebylo pro Irsko výhodnější odejít z EU společně s Británií.

Ani Británie, ani Irsko nejsou součástí Schengenu, ale mají mezi sebou uzavřenu dohodu o společném cestovním prostoru, která zajišťuje volný pohyb osob bez pasových kontrol. Mezi Severním Irskem, které je součástí Spojeného království, a Irskem neexistuje v současné době pevná hranice. Tisíce mladých lidí z Irska studují na britských univerzitách a naopak. Britové jsou zdaleka nejpočetnější turisté v Irsku.

A přestože intenzita vzájemného obchodu není zdaleka taková jako před několika desítkami let, tak stále má významnou hodnotu pro obě strany. Británie do Irska prodává zboží za téměř 16 miliard eur ročně. Irsko vyváží k sousedům zboží za 13 miliard eur, ale zároveň do ostatních zemí EU za téměř 60 miliard a do USA za 30 miliard eur. Pokud jde o služby, pětina irského vývozu stále do Británie směřuje, ale dynamika obchodu se zeměmi eurozóny (jíž je Irsko členem) a Severní Amerikou každým rokem roste.

Irská vláda nicméně tvrdí, že vidí budoucnost země v rámci Evropské unie. Chce se zasadit o to, aby obchodní a investiční dohody mezi EU a Británií byly co možná nejotevřenější. Aby došlo k zachování společného cestovního prostoru a otevřené hranice. A aby s brexitem neochably vazby Spojeného království na Evropskou unii.

Poslední ostrůvek angličtiny v EU

Řada nadnárodních technologických a farmaceutických firem investovala v Irsku právě proto, že země je členskou zemí eurozóny, má skvělé podmínky pro podnikání včetně příznivých firemních daní a bude po odchodu Británie jedinou anglicky mluvící zemí EU. Nedávno zveřejněný Global Entrepreneurship Development Index 2017, který hodnotí podnikatelské prostředí ve 137 zemích světa, přisoudil Irsku deváté místo.

Země tvrdě zasažená finanční krizí znovu zažívá nadprůměrný ekonomický růst (na letošní rok je odhad růstu HDP 3,5 procenta), nezaměstnanost spadla z 15 procent v roce 2012 na 6,6 procenta v únoru 2017. Vládní dluh, který kvůli záchraně irských bank v roce 2012 stoupl na téměř 120 procent HDP, dosáhne v letošním roce udržitelné hodnoty 74,5 procenta HDP.

Dublin je rájem start-upů

V souvislosti s nízkou nezaměstnaností jsou zajímavé údaje týkající se nově zakládaných společností. Start-upy dnes vytvářejí přes dvě třetiny nových pracovních míst a podnikatelské prostředí spolu s dostupností kapitálu a podporou irské vlády láká do země začínající firmy z celé Evropy. Nadnárodní technologické společností včetně Facebooku, Applu a LinkedIn vytvářejí stimulující technologický ekosystém. Jenom v Dublinu je v současnosti registrováno přes dva tisíce start-upů a 200 globálních technologických společností.

V souvislosti s brexitem se irské firmy snaží získávat nové partnery a diverzifikovat své obchodní vztahy. Česká republika je jednou ze zemí, se kterou obchodní výměna neustále roste. Loni stoupl vývoz českých firem do Irska o osm procent na 604 milionů eur. Dovoz z Irska vzrostl o pět procent na více než 1,1 miliardy eur.

Turistický ruch roste díky přímým spojům irských leteckých společností Ryanair a Aer Lingus mezi Dublinem a Prahou a irské mezinárodní firmy jako Kingspan, Smurfit Kappa, PM Group, Mergon, Grafton Recruitment či CPL mají na investiční mapě České republiky své pevné místo. Enterprise Ireland, irská vládní agentura pro podporu obchodu a vývoje technologií, má svoji středoevropskou centrálu právě v Praze.

Převzato z deníku E15.cz. Autor článku: Ladislav Müller, Enterprise Ireland.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek