Pro podporu přímých zahraničních investic bude nově v Keni zřízeno Centrum „One stop shop“

1. 6. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Pro podporu přímých zahraničních investic bude nově v Keni zřízeno Centrum „One stop shop“ Keňská agentura pro podporu investic (Kenya Investment Authority- KenInvest) oznámila, že do konce června 2017 bude otevřeno v rámci zlepšení služeb zahraničním investorům „One-stop shop“ Centrum poskytující nezbytnou komplexní podporu pro zahraniční investory.

Centrum, jehož zřízení se připravovalo od roku 2014, je součástí keňských plánů zvýšit podíl přímých zahraničních investic v keňské ekonomice ze současných necelých 2 procent hrubého domácího produktu na cílových 10 procent v souladu s Vizí 2030 (vládní strategický plán dlouhodobého rozvoje Keni).

Podle informace generálního ředitele KenInvest p. Moses Ikiara bylo na vybudování nového vysoce moderního centra vynaloženo 140 mil. KSh (1,4 mil. USD). Centrum bude sídlit na prestižní adrese v centru Nairobi – UAP Old Mutual Tower, což je nejvyšší budova v Keni. V rámci rozpočtu byly vyčleněny i prostředky na školení pracovníků nejenom ze samotné agentury KenInvest, ale rovněž úředníků ze státních i privátních úřadů, jejichž součinnost je nutná k zahájení činnosti zahraniční společnosti v Keni.

Proškolení pracovníci, kteří budou v rámci projektu „One stop shop“ sídlit přímo v Centru, budou poskytovat nejenom poradenství, ale budou schopni přímo na místě provést potřebné administrativní úkoly k registraci zahraniční společnosti v Keni. Právě umístění zástupců všech úřadů na jednom místě by mělo napomoci zásadně urychlit administrativní procesy spojené se zakládáním zahraničních právnických osob v Keni. Pro potřeby zahraničních investorů budou v budově UAP vyčleněna dvě podlaží.

V rámci projektu tak budou v Centru k dispozici kromě pracovníků KenInvest i úředníci z Kenya Power pro připojení elektřiny, pracovníci z imigračního oddělení pro pracovní povolení, zástupci registru podniků pro registraci společnosti, Kenya Revenue Authority pro daňovou registraci, Národní environmentální úřad, který rozhoduje v záležitostech posuzování dopadů průmyslových činností na životní prostředí, keňský standardizační úřad (Kenya Bureau of Standards for Quality Certification), či zástupci Export Processing Zones poskytující informace či registraci podniků v rámci exportních zón, které nabízejí investorům pobídky v rámci podpory zpracovatelského průmyslu určeného pro export.

Zástupci zmíněných agentur a úřadů v současné době absolvují školení v irském poradním sdružení International Development Ireland (IDI), které se specializuje na praktické provádění projektů, které podporují rozvoj institucí a podniků. IDI podporované z irských veřejných zdrojů má pomoci KenInvest posílit jeho strategii v oblasti investic, podpory vývozu, podpory hospodářských zón, či podpoře inovací. 

Keňská vláda považuje zlepšování podmínek pro činnost zahraničních investorů za svou prioritu. Dílčí výsledky se již dostavují. V posledním vydání Světové banky „Doing business 2017“ postoupila Keňa v žebříčku, který hodnotí země z pohledu vstřícnosti k podnikání o 21 míst, a to na 92. pozici ze 190 hodnocených zemí. Výsledek dobrý, ovšem je zřejmé, že je stále co zlepšovat.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Nairobi (Keňa). Autor: M. Minčev, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek