Problémy egyptské měny

23. 11. 2015 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Již od svržení prezidenta H. Mubáraka před čtyřmi lety se egyptská ekonomika vyrovnává s politickou nestabilitou a poklesem ekonomické aktivity, v důsledku čehož poklesly na poloviny devizové reservy a byly zavedeny přísné regulace plateb. To ještě zhoršilo podmínky egyptských výrobců, kteří nyní volají po omezení dovozů a spolu s ostatními ekonomy po uvolnění devizového kursu a devalvaci měny.

Problémy egyptské ekonomiky s devizovými rezervami pokračují a způsobují nervozitu egyptské podnikatelské komunity. Centrální banka sice činí vše pro zachování stability měny (egyptská libra, EGP), nicméně ta zůstává i po několika letošních postupných devalvacích vůči dolaru značně nadhodnocená. Dlouhá léta nestability a politické nejistoty, zahájená egyptskou variantou „arabského jara“ a svržením prezidenta H. Mubáraka, způsobila snížení devizových rezerv na méně než polovinu (16,4 mld. USD koncem října vs. 36 mld. USD před revolucí v r. 2011).

Naděje na ekonomickou revitalizaci jsou přitom značně nejisté, protože nedostatek deviz ochromuje výrobní a obchodní aktivity a další ranou egyptské ekonomice se stala havárie ruského letadla na Sinaji následovaná přerušením příletů turistů z Ruska a Velké Británie, přičemž lze předpokládat pokles veškerého aktivního turistického ruchu po dobu nejméně půl roku. Výpadek tohoto nejdůležitějšího zdroje deviz nemůže vynahradit ani zvýšená frekvence lodní dopravy rozšířeným Suezským kanálem, která ostatně dosud zdaleka nedosahuje předpokládaného nárůstu.

Nedostatek deviz a jím zapříčiněná omezení devizových plateb způsobovaly od začátku roku hromadění zboží v egyptských přístavech. Účelem přísné regulace devizových plateb bylo potlačení černého devizového trhu, nezamýšleným důsledkem však byly výpadky výroby řady firem závislých na dovozu surovin a komponent. Meziročně tak klesl růst výroby zboží za devět měsíců z 9 % na 0,2 %. Výrobu se podařilo obnovit až po intervenci státních bank, které uvolnily 1,8 mld. USD, díky nimž bylo propuštěno zboží z přístavů a obnovilo se i otevírání akreditivů.

Asociace egyptských výrobců (Federation of Egyptian Industries, FEI) požaduje přijetí takových opatření, která by v budoucnu zamezila vzniku podobné situace omezující možnosti růstu egyptské ekonomiky. K tomu navrhuje především zavedení regulace dovozu, tedy umělé snížení poptávky po devizách.

Druhou cestou, kterou navrhuje nejen FEI, ale i bankéři, nezávislí ekonomové nebo IMF, by mělo být uvolnění směnného kurzu a následná devalvace nadhodnocené domácí měny. Ta by nepřímo pomohla i domácím výrobcům zvýšením cen konkurenčních výrobků z dovozu a státní pokladně, jejíž příjmy by zvýšil vyšší výběr cel a daní. K tomu je třeba ještě dodat, že se ekonomická komunita shoduje na tom, že podstatná devalvace EGP je pouze otázkou času.

Pokles devizových rezerv je asi nejvážnější problém, se kterým se musí egyptská ekonomická politika vyrovnávat. Egypt kvůli bezpečnostní situaci a psychologickým důsledkům pádu ruského letadla musí počítat s tím, že se snížením příjmů z turistiky se situace v nejbližším roce těžko dramaticky zlepší, a proto je třeba se připravit na výraznější devalvaci měny a na zavedení administrativních překážek na straně dovozu, které postihnou pravděpodobně především luxusní a obecně spotřební zboží.

Otázkou je, jak hodlá Egypt realizovat smělé infrastrukturní a investiční projekty, které letos s velkou pompou vyhlásil. Oficiálně počítá s přílivem zahraničních investic, který se ovšem s ohledem na zhoršenou bezpečnostní a ekonomickou situaci nemusí konat. Nedávné odstoupení investora ze SAE od projektu na výstavbu nového hlavního města může být první varovnou vlaštovkou.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Káhiře (Egypt).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek