Problémy největší soukromé ruské banky

7. 9. 2017

  • Země: RU - Rusko
  • Datum zveřejnění: 08.09.2017

Největší soukromá ruská banka „FK Otkritie“ (PJSC "Bank Otkritie Financial Corporation") se dostala do těžkých ekonomických problémů. Tento finanční ústav se v prvním pololetí roku 2017 v bankovním ratingu „Interfax-100“ umístil na šesté (co se týče objemu uložených prostředků obyvatelstva - 573,8 mld. rublů) a na sedmé příčce (co se týče velikosti aktiv - 2,45 trl. rublů).

Do složité situace banku dostaly zejména nepovedená sanace banky „Trast“ a koupě pojišťovny „Rosgosstrach“, která je největším hráčem na ztrátovém trhu povinného ručení (pojištění odpovědnosti majitelů dopravních prostředků).

Důsledkem těchto nepovedených kroků je neschopnost banky „FK Otkritije“ fungovat dále bez podpory. Dle odhadu Centrální banky RF, činil v srpnu odtok prostředků minimálně 389 mld. rublů z vkladů právnických osob a 139 mld. rublů z vkladů fyzických osob.

Plánuje se, že sanace bude probíhat ve dvou etapách a trvala by šest až osm měsíců (oproti standartnímu průběhu sanace, který může trvat 10 až 15 let). První etapa (cca 1-3 měsíce) bude zahrnovat zavedení dočasné správy, ale představenstvo a shromáždění akcionářů budou stále fungovat. Jejich rozhodnutí však budou platit až po odsouhlasení dočasnou správou. Během první etapy se také uskuteční předávaní agendy.

Během druhé etapy (3-5 měsíců) nebudou mít akcionáři ani tuto omezenou pravomoc. Tu dostanou zpět až po skočení dočasné správy, ale s tím, že 75 % akcií zůstane Centrální bance, takže akcionáři stále nebudou mít kompletní kontrolu nad ústavem.

Základní kapitál banky bude snížen do reálné hodnoty vlastních prostředků (kapitálu), a v případě, že kapitál je negativní, tak do 1 rublu, s následující emisí akcií banky takovým způsobem, aby podíl Centrální banky byl cca 75 %.

Zdroj: http://www.rbc.ru/
Zpracoval kolektiv pracovníků ZK CzechTrade v Moskvě.

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: