Problémy saúdské společnosti Saudi Oger

2. 8. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Saúdská stavební společnost Saudi Oger se ocitla ve vážných ekonomických potížích. Nastalo masivní propouštění zaměstnanců, které se týká několika desítek tisíc lidí.

V saúdském tisku se tento týden poprvé oficiálně objevily zprávy o ekonomických potížích firmy Saudi Oger. Podle těchto zpráv podalo přes 31.000 zaměstnanců stížnost u úřadu práce (Labor Office) na zpoždění výplat. V takto nepříznivé situaci je však podle anonymních zdrojů ze společnosti více jak 58.000 zaměstnanců (z toho 23 % jsou Saúdové). Někteří zaměstnanci nedostali své výplaty po dobu 9 měsíců.

Podle anonymních zdrojů tisku společnost Saudi Oger ukončila smlouvy se saúdskými i zahraničními pracovníky na všech pobočkách v zemi bez splnění svých z toho vyplývajících závazků a povinností. Vláda v této souvislosti pozastavila přidělování zakázek této společnosti. S ohledem na místní sponzorský systém pro zahraniční zaměstnance se těmto nedaří opustit zemi, byť by i chtěli. Ministerstvo práce totiž zastavilo činnost kanceláře zaměstnaneckých služeb (která se stará mj. o sociální pojištění, převod sponzorství apod.) a přístup k portálu odboru pasů.

Tisíce zahraničních pracovníků se tak ocitlo v těžké sociální situaci, kdy nejsou schopni zajistit své základní životní potřeby, nemohou přejít k jinému zaměstnavateli-sponzorovi ani se vrátit do svých domovských zemí.

V návaznosti na evidentně tíživou situaci společnosti Saudi Oger, která patřila dlouhá léta mezi největší firmy v oboru stavebnictví v Saúdské Arábii, je nutno upozornit české firmy na rizika spolupráce s touto firmou.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Rijádu (Saúdská Arábie). Autor: Mgr. Petr Hošťálek, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek