Proč se Češi bojí podnikat?

27. 7. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Většina českých zaměstnanců by chtěla začít podnikat, jenže se bojí krachu. A brzdí je i další obavy.

style=Rozjet vlastní byznys by se líbilo 56 procentům českých zaměstnanců. Odrazuje je ale riziko krachu, jež považují za příliš vysoké. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Randstad Workmonitor.

Pesimismus není zcela bezdůvodný. První dva roky v ČR přežije pouze pětina nově vzniklých podniků. Důvodů, proč se tak málo Čechů pouští na tenký led byznysu, je ovšem daleko víc.

„V České republice se oproti jiným západním zemím více podporuje podnikání tradiční formou pomocí bankovních úvěrů a strukturálních fondů, což je dost pomalá a navíc riziková cesta,“ říká předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) Karel Havlíček.

Na západ od českých hranic využívají začínající podnikatelé daleko více alternativních zdrojů financování, jako faktoring či forfaiting. Bankovní úvěr si u nás nemůže dovolit každý a zvláště začínajícím podnikům a startupům bez historie a možnosti ručení je finanční domy neposkytují.

Drobní podnikatelé a živnostníci podle Havlíčka přispívají k rozvoji obcí a regionů, chybí jim ale podpora státní a veřejné sféry. „Veřejná sféra by jim měla nabízet více pobídek a vyžadovat méně administrativy, která brání majitelům firem vykonávat skutečnou práci,“ doplňuje Havlíček.

V 90. letech, kdy padly bariéry pro soukromé podnikání, byl entuziasmus Čechů na zcela jiné úrovni. Vlastní byznys chtěl zkusit každý.

Za vyspělým světem Česko pokulhává. Například v Británii vyřeší založení Ltd. (Limited Company) jediný úřad Companies House (obchodní rejstřík) během pouhých pěti až sedmi hodin.

„Český podnikatelský stav do jisté míry ztratil tah na branku. Je to hlavně generační záležitost. Mám pocit, že nám teď chybí generace nadšenců, která tu byla v devadesátých letech. Tehdy byla obrovská výhoda, že tu byla poměrně nízká nabídka a vysoká poptávka, konkurence byla daleko slabší, možnost uspět nepochybně vyšší. A lidé po těch dlouhých letech nesvobody viděli v soukromém podnikání velmi lákavý způsob seberealizace, což už dnes neplatí,“ dodává předseda AMSP ČR.

Všeobjímající byrokracie

Překážkou pro podnikání v Česku je stále přebujelá byrokracie. Založení firmy je často měsíce trvajícím zdlouhavým procesem, do nějž se zapojují živnostenský a finanční úřad, notáři ověřující smlouvy či rejstříkové soudy.

Za vyspělým světem Česko pokulhává. Například v Británii vyřeší založení Ltd. (Limited Company) jediný úřad Companies House (obchodní rejstřík) během pouhých pěti až sedmi hodin. Živnostenské listy ani další byrokratické překážky, například v podobě notářských ověření či výpisu z katastru nemovitostí, ve Spojeném království neexistují.

Celkové náklady na založení společnosti Private Limited Company, což je obdoba naší společnosti s ručením omezeným, se pohybují kolem sedmi tisíc korun včetně odměny advokátovi či registrační kanceláři a poplatků odvedených státu. V Česku je proces zhruba třikrát dražší.

Ve vyspělých zemích je navíc podnikatelské prostředí dlouhodobě stabilní a bez výraznějších změn, což podnikatelé – a zejména ti začínající – oceňují nejvíce.

A Čechy svírá ještě jedna obava. Podle sedmdesáti procent dotázaných je přežívání drobných podnikatelů těžší než v minulosti i kvůli globalizaci, která otevřela trhy.

Vydat se jinudy? Zvažuje to minimum lidí

Výzkum Randstad ukázal, že Čechů, kteří vážně zvažují, že by opustili zaměstnavatele a vydali se na vlastní podnikatelskou dráhu, je v tuto chvíli pouze 15 procent.

„Začít úspěšné podnikání něco stojí a řeč zdaleka není jen o penězích. Kromě financí je potřeba obětovat i mnoho volného času a energie, nepolevit v náročných situacích, jít si za svým a nepropadat panice v případě, že vše hned neběží podle plánu. Podnikání přináší mnohem více svobody, ale také více zodpovědnosti,“ shrnuje ředitelka společnosti Randstand Hana Púllová.

Téměř třetina dotázaných zaměstnanců v průzkumu Randstad Workmonitor přiznala, že vlastní firmu měli, jenže se jim v podnikání nedařilo. „Mezi kandidáty je řada lidí, kteří si podnikání vyzkoušeli na vlastní kůži a po čase dospěli k přesvědčení, že už jim nic nového nepřináší nebo je naopak příliš zatěžuje,“ potvrzuje Púllová.

V poslední době v ČR přesto roste obliba startupů. Jenže jen třetina respondentů je přesvědčena, že jsou v tuzemsku pro jejich založení dobré podmínky. „Startupy představují lákadlo alespoň pro mladé lidi a absolventy. Líbí se jim méně formální atmosféra, ale i možnost získat poměrně rychle zajímavou pozici s větší volností rozhodování, což v zavedených podnicích se složitější strukturou a hierarchií vyžaduje mnohem více času,“ doplňuje Púllová.

Převzato z časopisu Profit. Autor článku: Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek