PročByNe? AMSP propojuje mládež s mistry řemesel

13. 4. 2016 | Zdroj: Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR)

Stáže mladých lidí u svých vzorů nemusí být pouze v oblasti vědy nebo manažerského mentoringu. Profese kameníka, cukráře nebo třeba tesaře mají rovněž své mistry a kampaň Roku řemesel 2016 neskrývá ambice z nich vytvářet novodobé vzory.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) proto zahajuje spolupráci v projektu europoslankyně Martiny Dlabajové „PročByNe?“ a začíná propojovat mladé lidi s profesionálními řemeslníky. Jedná se o bezplatné dvoutýdenní stáže, v rámci kterých jsou stážistům hrazeny náklady na dopravu a ubytování. Ti tak mají jedinečnou příležitost vyzkoušet si, co znamená práce se skutečnými mistry oboru.

Projekt motivačních stáží PročByNe? (zkratka Propojení českého byznysu proti nezaměstnanosti) je podporován Aliancí liberálů a demokratů (ALDE) pro Evropu a je součástí tématu prevence nezaměstnanosti mladých lidí, kterému se Martina Dlabajová z pozice europoslankyně aktivně věnuje ve Výboru pro zaměstnanost a sociální věci Evropského parlamentu. Od dubna 2016 se projekt spojuje s největší letošní tuzemskou podnikatelskou aktivitou – Rokem řemesel 2016.

Prvních pět mladých lidí ve věku 18-25 let zahájí stáž u nejlepších českých řemeslníků, kteří jsou součástí profesních spolků angažovaných v Roku řemesel 2016. Ti si budou moci na náklady kanceláře europoslankyně a AMSP ČR vyzkoušet práci v prostředí, které není běžně přístupné. Nahlédnou pod pokličku fortelu skutečných mistrů, zjistí, co obnáší práce řemeslníka, a otestují si svoji zdatnost učit se profesím, jejichž taje se předávají z generace na generaci. Současně získávají evropský pamětní certifikát o absolvování motivační stáže. Pro mnohé z nich to může být důležitý moment v jejich další kariéře.

Řemesla v novém kabátu

Rok řemesel 2016 si dále klade za cíl představovat řemesla v kabátu nových technologií. Stážista si proto navíc píše o svých zážitcích blog, sdílí své pocity s vrstevníky a fanoušky projektu, a tím dostává na veřejnost dobré jméno řemeslníka, který jej angažoval. Projekt PročByNe? tak splňuje hlavní ambice Roku řemesel 2016: podpora mladých v přístupu k řemeslu, medializace profesí a zviditelňování mistrů řemesel.

Karel Havlíček, předseda AMSP ČR, k tomu dodává: Mladí lidé si musí uvědomit, jaknáročná a současně zajímavá může být špičková řemeslná práce. V naší společnost chybí elementární respekt k dovednosti, umu a někdy i tradici. Neděláme si iluze, že Rok řemesel 2016 vše změní, ale je to začátek dlouhé cesty, v rámci které přesvědčíme společnost, že kvalitní řemeslník má budoucnost i společenské postavení. Mlaďoši, kteří si vyzkouší práci u nejlepších mistrů oboru, se tím nestanou automaticky profesionály, ale zjistí, co práce obnáší a, i když nakonec skončí v úplně jiných oborech, měli by si doživotně pamatovat, jak vypadá spolupráce se skutečnými vzory svých profesí.“

Martina Dlabajová upřesňuje: „Hledáme motivované mladé lidi, kteří si chtějí už při studiu nebo po jeho absolvování splnit své profesní sny. Osobní zkušenost z exkluzivní stáže jim většinou změní přístup k vlastnímu životu i budoucí profesi a svým nadšením navíc ovlivňují své vrstevníky, spolužáky, přátele.“ Absolvováním stáže však zapojení mladých lidí do projektu teprve začíná: „Z úspěšných stážistů se postupně stávají mentoři těch nových, který předávají své zkušenosti. Mezioborové propojování našich stážistů, finalistů a fanoušků je velkou přidanou hodnotou celého projektu,“ dodala europoslankyně.

Loni absolvovalo stáže projektu PročByNe? 28 mladých lidí. Letos v dubnu bude student práv Lam Hoang stínovat ministra spravedlnosti a v květnu si pod svá křídla vezme vítěze konkurzu kadeřník hvězd Martin Tyl. Ve spolupráci s Rokem řemesel 2016 budou vypsány nevšední stáže pro mladé řemeslníky.


Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek