Producenti krevet v Ekádoru čelí několika výzvám

20. 4. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: EC - Ekvádor
  • Datum zveřejnění: 19.04.2018

Výsledky roku 2017 povzbuzují sektor produkce krevet. Někteří producenti tohoto odvětví ale upozorňují, že se dosud potýkají s některými problémy, jako jsou vysoké náklady produkce a nejistota.

Ekvádor v tomto sektoru musí konkurovat velkým průmyslovým aktérům z Indie a Thajska, a proto je podle producentů nutné toto odvětví částečně osvobodit od daní. Upozorňují totiž, že platí mnohem vyšší tarify než mají konkurenti, což je staví do nevýhodné pozice. Logicky to totiž úspěšnost prodeje omezuje, a to ačkoliv má vynikající kvalitu.

Ke zvýšení podílu na trhu by zřejmě také pomohlo uzavření obchodní dohody se Švýcarskem, Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem, které tvoří blok Evropského sdružení volného obchodu (EFTA). Kromě krevet by se to týkalo vývozu i dalších položek, jako tuňáku či banánů. Dohoda však i přes několik kol jednání, zahájených již v listopadu 2015, prozatím podepsaná není.

I přes tyto faktory export tohoto sektoru roste, a to konkrétně ze 40 milionů dolarů v roce 2016 na 70 milionů v roce 2017. Tento růst by mohl pokračovat, pokud dojde k uzavření výše zmíněné dohody a zlepšení exportních podmínek.

Vypracoval: Tým zahraniční kanceláře CzechTrade Lima
Zdroje: www.eluniversal.com, www.cna-ecuador.com

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: