Prohlášení MZV k podání žádosti Bosny a Hercegoviny o členství v EU

17. 2. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Prohlášení MZV k podání žádosti Bosny a Hercegoviny o členství v EU Česká republika vítá podání žádosti Bosny a Hercegoviny o členství v EU, ke kterému došlo 15. února 2016 v Bruselu na okraj zasedání Rady pro zahraniční záležitosti (FAC) do rukou nizozemského ministra zahraničních věcí Berta Koenderse zastupujícího předsedající zemi Rady EU. Podobně jako ostatní členské země V4 je i ČR stálým a dlouhodobým podporovatelem Bosny a Hercegoviny v jejím úsilí o integraci do EU.

ČR podání přihlášky Bosny a Hercegoviny ke členství v EU vnímá jako vyjádření pokroku, ke kterému došlo zejména v uplynulém roce schválením a prováděním Reformní agendy a souvisejícího Akčního plánu. Podání žádosti zřetelně ukazuje, jaký kus cesty ušla Bosna a Hercegovina od uzavření Daytonských mírových dohod v roce 1995.

MZV věří, že tento důležitý krok pomůže vyřešit otevřené otázky a přispěje k pokroku v implementaci reformní agendy, který je nezbytný pro další posun země v procesu evropské integrace a pro zlepšení sociálních a ekonomických podmínek jejích obyvatel. ČR bude usilovat o to, aby Rada pro všeobecné záležitosti (GAC) co nejdříve požádala Evropskou komisi o vypracování hodnocení podané přihlášky (avis).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek