Projekt ekonomické diplomacie umožnil společnou účast českých firem na veletrhu GITEX 2016 v Dubaji

25. 10. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Zastupitelský úřad České republiky v Abú Dhabí a kancelář CzechTrade v Dubaji uspořádaly společnou účast firem pod hlavičkou České republiky na veletrhu GITEX 2016 (16.–20. 10. 2016) v Dubaji. Doprovodnou akcí společného stánku byl „Večer českých informačních technologií“, kde se prezentovaly české firmy, které se společného stánku účastnit nemohly.

Obě akce byly realizovány za výrazné finanční podpory Ministerstva zahraničních věcí České republiky v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie. Veletrh informačních a komunikačních technologií GITEX patří mezi tři největší veletrhy ve Spojených arabských emirátech. Je proto také jedním z nejdražších.

České firmy se dříve tohoto veletrhu vzhledem k minimální investici 200 tis. za 12 m2 účastnily jen velmi sporadicky, a to i přesto, že veletrh patří ke třem největším svého druhu na světě (více než 140 tis. návštěvníků ze 142 zemí, více než 4 tis. vystavovatelů). Pro firmy byla drahá i možnost o polovinu levnější společné účasti pod hlavičkou CzechTrade realizované na komerční bázi.

S finanční podporou Ministerstva zahraničních věcí ve výši 50 % nákladů společného stánku o velikosti 36 m2 se podařilo v roce 2016 realizovat účast 6 českých firem: ALCOMA a.s. (bezdrátové telekomunikační sítě), FlowMon Networks a.s. (monitorování datových sítí a jejich zabezpečení), MICOS spol. s r.o. (telekomunikační a datové optické sítě) OPTOKON a.s. (výroba montážních prvků pro optické sítě), OPTOKON KABLE spol. s r.o. (výroba optických kabelů), RETIA a.s. (radarová technika, technologie pro záznam a analýzu hlasových služeb a hlasové komunikace).

Společná expozice českých firem byla zahájena za přítomnosti velvyslance České republiky ve Spojených arabských emirátech pana Alexandra Sporýše, ředitele kanceláře CzechTrade v Dubaji pana Michala Nedělky a ekonomického a obchodního rady velvyslanectví pana Petra Vlka.

Doprovodnou akcí účasti České republiky na veletrhu GITEX 2016 byl Večer českých informačních technologií (Czech ICT Evening), který zorganizoval Zastupitelský úřad České republiky ve spolupráci s Czech Business Council v Dubaji a Severních Emirátech a kanceláří CzechTrade v Dubaji dne 18. 10. 2016.

Český večer zahájil velvyslanec České republiky pan Alexandr Sporýš, po kterém se představili ředitel kanceláře CzechTrade pan Michal Nedělka a president Czech Business Council pan Pavel Foubík. Následovala prezentace obchodního rady pana Petra Vlka na téma „Introduction to the UAE IT Market“.

Prezentace shrnula hlavní perspektivy trhu do roku 2019 (celkový nárůst prodejů o 30 % na 6 mld. USD, růst segmentu informačních služeb o 10 % ročně na úkor stagnujícího segmentu hardwaru, růst segmentu software o 9 % ročně) a indikovala hlavní příležitosti v nejrychleji rostoucím segmentu informačních služeb: smart government, vládní strategie zvyšování konkurenceschopnosti, kybernetická bezpečnost, cloudové služby, atd.).

Poté se prezentovaly hostům vybraných z místní ICT komunity i české firmy. Kromě firem z českého stánku uvedených výše se prezentovaly i firmy, které se přijely na veletrh pouze podívat: Kentico Sofware (analýza návštěvnosti a následná optimalizace webových stránek), Axenta a.s. (kybernetická bezpečnost) a ROI Hunter (reklamní využití sociálních sítí). Po skončení prezentací následoval vzájemný networking a buffet dinner. Celkem se akce zúčastnilo cca 40 osob, z čehož byla více jak polovina potenciálních místních partnerů.

Český večer se konal v prostorách prestižního golfového klubu Emirates Golf Club M’s Restaurant v Dubaji. Akce byla přítomnými českými firmami hodnocena jako velmi přínosná, a to zejména z pohledu prohloubení znalostí o místním trhu a získání nových kontaktů.

S ohledem na rostoucí zájem českých firem a perspektivy růstu místního i regionálního trhu ICT byl veletrh GITEX na základě doporučení Zastupitelského úřadu zařazen od roku 2017 mezi oficiální účasti České republiky pod hlavičkou Ministerstva průmyslu a obchodu. Informace pro účast na společném stánku České republiky v roce 2017 jsou uvedeny v Programu na podporu účasti českých firem na mezinárodních veletrzích v roce 2016 a 2017.

Všichni účastníci společného stánku potvrdili, že jejich letošní účast na veletrhu GITEX předčila očekávání, a proto se hodlají veletrhu zúčastnit i v roce 2017. Finanční podpora účasti v roce 2017 bude ještě vyšší, než tomu bylo letos, a proto je velice pravděpodobné, že počet českých firem na společném stánku v roce 2017 letošní účast výrazně převýší.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Abú Dhabí (Spojené arabské emiráty). Autor: Ing. Petr Vlk, ekonomický a obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek