Pronajaté kanceláře jsou ve špatném stavu

12. 2. 2014 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Před několika málo měsíci jsem podepsal smlouvu na pronájem kanceláří, kam jsem nastěhoval celou svou firmu. Bohužel jsem brzy zjistil, že kanceláře nejsou v tak dobrém stavu, jak se na první pohled zdálo. Přes zimu jsme poznali, že topení netopí dostatečně, a často dokonce vůbec. Mnohokrát jsem urgoval majitele, aby vše opravil, ale on nereaguje. Je zde nějaká možnost, jak získat slevu za období, kdy jsme v takto poničených prostorech byli? Případně mohu přestat platit nájemné a z kanceláří se jednoduše odstěhovat? Petr H., Praha

Právo na slevu či úplné prominutí nájemného je třeba uplatnit u pronajímatele. Sepište závady a vysvětlete, jak vám překážejí v podnikání a proč si myslíte, že byste měli dostat slevu na nájemném. Dopis pošlete doporučenou poštou nebo si nechte podpisem potvrdit jeho osobní předání. S navrhovanou slevou to nepřehánějte. To, že ve čtvrtek odpoledne netekla voda, není důvodem k prominutí nájmu za dva měsíce.

Pokud byste se dostali až k soudu (pronajímatel vás zažaluje o zaplacení dlužného nájemného), soud by vám takový pokus neuznal a budete muset nájemné doplatit i s úroky. Pokud skutečně nárok na slevu z nájemného chcete ze závažných důvodů uplatnit, musíte tak učinit do šesti měsíců ode dne, kdy jste závady objevili. Jinak vaše právo zaniká.

  1. Než nájemní smlouvu uzavřete, dobře si kanceláře prohlédněte a na všechno se vyptejte, žádný dotaz není zbytečný.
  2. Sepište protokol o předání prostor, včetně všech závad, případně oprav, které je třeba udělat. Kdo je udělá, a hlavně, kdo je uhradí. Protokol podepište vy i pronajímatel.
  3. Závady v průběhu nájmu oznamujte písemně a nejlépe doporučenou poštou nebo jinou prokazatelnou formou.
  4. Nájemné plaťte až do doby, kdy se s pronajímatelem dohodnete písemně na úpravě, slevě či jiném řešení.
  5. Pokud nájem ukončíte, opět sepište protokol o odevzdání prostor a jejich skutečném stavu. Protokol podepište vy i pronajímatel.

Margareta Křížová, investorka a partnerka, CEAG

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek