Prosperující byznys v Ruské federaci v podmínkách ekonomické krize

31. 12. 2015

  • Země: Rusko
  • Datum zveřejnění: 23.12.2015

Nehledě na ekonomické problémy a sníženou úroveň koupěschopnosti obyvatelstva v Rusku existují některá odvětví ekonomiky a druhy podnikání, které vykazují za poslední rok docela vysokou rentabilitu. Ziskové jsou nejen exportně orientované firmy, ale i byznys v oblasti služeb pro obyvatelstvo.

K úspěšným oblastem podnikání, kromě tradičních naftových a plynařských společností, patří oblast vodní říční dopravy, centra pro překládky kontejnerů a firmy obsluhující terminály letišť.  Nárůst ziskovosti se projevuje také v oblasti výroby léčiv, ve výrobě minerálních a teplo/zvuko izolačních materiálů, celulózy, kovových armatur, ve zpracování dřeva, výrobě papíru. V uvedených odvětvích je nárůst ziskovosti až kolem 40 %.

Velmi rentabilním je byznys ve zdravotnictví. Citelný je nárůst v poskytování placených zdravotních služeb. Státní zdravotnická zařízení stále více upadají a jejich roli přebírají soukromá, komerční zařízení. Tendence je taková, že státní bezplatná zařízení budou v menšině.  Rentablita soukromých zdravotnických subjektů se zvýšila o 69 %.

Nehledě na sníženou kupní sílu obyvatelstva, rentabilita se zvyšuje i v oblasti služeb poskytujících možnosti trávení volného času, dovolených, rekreace, zábavy, v oblasti služeb poskytujících sportovní a kulturní vyžití. Zde je zaznamenán více než dvojnásobný nárůst rentability.

Zdroj: http://www.fontanka.ru/2015/12/02/094/
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Petrohradu.

Tisknout Vaše hodnocení: