Průmysl rostl v únoru slušným tempem, stavebnictví opět propadlo

6. 4. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Průmyslová produkce se v únoru meziročně zvýšila o 2,7 procenta před očištěním a o 6,7 procenta po očištění o kalendářní vlivy. Nové zakázky v běžných cenách meziročně přidaly 7,3 procenta.

„Tempo průmyslové výroby v únoru prudce zpomalilo, nikoli ovšem nečekaně. V lednu průmysl doháněl zameškanou výrobu ze závěru loňského roku a naopak v únoru se potýkal s nižším počtem kalendářních dnů kvůli loňskému přestupnému roku,“ říká Patrik Rožumberský, ekonom UniCredit Bank.

„Nicméně po očištění o kalendářní vlivy růst výroby vykázal silnou dynamiku, kterou v uplynulém roce a půl dokázal překonat pouze výsledek v loňském srpnu podpořený ovšem mimořádnými vlivy,“ dodává Patrik Rožumberský.

Růst poptávky po průmyslových výrobcích se podle něj zdá být rovnoměrně rozprostřen mezi tuzemskou a zahraniční, o čemž vypovídá obdobná dynamika u obou kategorií jak u tržeb, tak u nových zakázek.

„K růstu průmyslové produkce v únoru přispěl nejvíce zpracovatelský průmysl, ale kladný příspěvek přidala i energetika a po delší odmlce i těžba a dobývání. Hlavním tahounem průmyslu zůstala i v únoru produkce motorových vozidel s meziročním růstem o 7,5 procenta,“ říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

„Dařilo se však i energetice s růstem o 6,0 procent a chemickému průmyslu s růstem o 18,0 procent. Produkce o 15,4 procenta naopak poklesla u výroby ostatních dopravních prostředků, kde však dochází během roku k silným výkyvům výroby,“ doplnil Miroslav Novák.

Evropa oživuje

„Známky silnějšího růstu v řadě evropských zemích zvyšují šance, že solidní tempo průmyslové výroby uvidíme i ve zbývajících měsících roku. Vyhlídky pro český průmysl zlepšují i naděje na rozjezd investiční aktivity v ekonomice po jejím útlumu v loňském roce. Optimistický obrázek pro nejbližší měsíce vykreslují indexy nálady PMI, které se pohybují poblíž několikaletých maxim, i slušné tempo nových zakázek,“ upozorňuje Patrik Rožumberský.  

Podobný pohled potvrzují i další ekonomové. „Výhled na další měsíce vyznívá s ohledem na domácí i zahraniční předstihové ukazatele z průmyslu pozitivně. Stejně tak i nové zakázky naznačují pokračující rostoucí trend průmyslové produkce. Růst průmyslové produkce však bude letos přeci jen o něco slabší než v předchozích letech a to i vzhledem k tomu, že řada podniků naráží na kapacitní omezení a nedostatek zaměstnanců,“ konstatuje Miroslav Novák.

Špatné zprávy tradičně přinášelo jen stavebnictví. Stavební produkce v únoru klesla meziročně bez očištění o kalendářní vlivy o 7,0 procent a po očištění o 3,7 procenta. „Únor zchladil naděje na rychlý obrat stavební produkce k růstu. Po lednových výsledcích, které v meziročním srovnání nevypadaly úplně špatně s ohledem na mrazivé počasí, přinesl únor opětné prohloubení meziročního propadu produkce,“ upozorňuje Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit bank.

„Únorový propad přitom není plně vysvětlitelný ani  počasím, ani kalendářními vlivy. Stojí za ním dlouhodobý útlum v infrastrukturních stavbách, který nechal sezónně očištěný objem inženýrské produkce o 13,1procenta pod úrovní stejného loňského měsíce. Pozemní stavitelství nedokázalo tento výpadek kompenzovat, když meziročně ve stejné optice vykázalo růst jen o 0.8procenta,“ doplnil Pavel Sobíšek.

„Stavebnictví lze kvůli nízké poptávce označit za jeden z nejproblémovějších odvětví české ekonomiky,“ uzavírá Pavel Sobíšek.

Dalibor Dostál 

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek