Průmyslníci a vědci prohlubují spolupráci: Chtějí více propojit výzkum s byznysem

24. 3. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Vytvoření vzorové smlouvy pro nakládání s duševním vlastnictvím a transferem technologií či zveřejňování úspěšných příkladů spolupráce českých firem s ústavy AV ČR. To jsou jen dva příklady intenzivnější spolupráce mezi Svazem průmyslu a dopravy a Akademie věd ČR, na níž se obě instituce dohodly.

Organizace chtějí zintenzivnit spolupráci výzkumu a byznysu v ČR a společně řešit uplatnění výsledků výzkumu v podnikatelské praxi. Inspirovat by se měly u úspěšných zahraničních projektů.

„Základní výzkum vytváří významné podněty pro aplikovaný výzkum a nakonec pro firemní praxi. Chybí zde však článek, který by je výrazněji provázal a zjednodušoval. Pro zlepšení situace se můžeme inspirovat v zahraničí například v Rakousku nebo Izraeli,“ uvedl člen představenstva SP ČR pro oblast výzkumu, vývoje a inovací Eduard Palíšek.

Kromě Palíška se jednání za Svaz průmyslu a dopravy zúčastnili generální ředitelka Dagmar Kuchtová, ředitel Sekce hospodářské politiky Bohuslav Čížek a manažer pro vědu, výzkum a inovace Jan Proksch. Akademii věd zastupovali nastupující předsedkyně Eva Zažímalová, dosluhující předseda Jiří Drahoš a člen Akademické rady Josef Lazar.

Na čem chtějí SP ČR a AV ČR spolupracovat

  • Příprava vzorových smluv mezi firmami a ústavy AVČR inspirovanými německým a britským vzorem, které by podle stupně spolupráce nastavily systém a vyvážený smluvní vztah pro nakládání s duševním vlastnictvím a transferem technologií
  • Prezentace úspěšných příkladů spolupráce firem a ústavů AV ČR a jejich zveřejňování a propagace.
  • Podpora implementace modelů spolupráce po vzoru uznávaných výzkumných institutů rakouské společnosti Christiana Dopplera a německého Fraunhoferova institutu.
  • Obě organizace budou vzájemně koordinovat připomínky k návrhu paragrafovaného zákona o vědě a výzkumu a inovacích (VaVaI).
  • Svaz průmyslu a dopravy ČR a Akademie věd ČR budou dlouhodobě hledat seniorní experty a vychovávat budoucí odborníky z praxe pro vyhodnocování tržního uplatnění výsledků výzkumu.

 

Příkladem zlepšující se spolupráce výzkumné a aplikační sféry je už dnes realizace řady úspěšných výzkumných programů v rámci Strategie Akademie věd AV21.

Redakčně upravená tisková zpráva SP ČR

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek