Průmyslová výroba roste v Chorvatsku již desátý měsíc v řadě

8. 1. 2016 | Zdroj: NewBalkan.com

Průmyslová výroba v Chorvatsku vzrostla v listopadu o 2,7 procent, což je desátý měsíc v řadě, ale oproti říjnu byl nárůst nižší.

Státní statistický úřad (DZS) oznámil, že podle sezónně očištěných dat klesla průmyslová výroba v listopadu oproti předcházejícímu měsíci o 0,8 procent, zatímco podle  upravených dat pracovních dní vzrostla průmyslová výroba meziročně o 2,7 procent.

Tento nárůst je nižší než v říjnu, kdy průmyslová výroba dosáhla růstu 6,4 procent, což byl největší skok od května 2007. Růst průmyslové výroby v listopadu 2015 je rovněž nižší oproti prognóze. Čtyři analytici Raiffeisenbank Austria Bank (RBA) agentuře Hina uvedli, že podle jejich odhadu by mohla být průmyslová výroba v listopadu meziročně vyšší o 3,5 procent. Jejich odhady se pohybovaly od 2,5 do 4,5 procent.

Nicméně listopad 2015 je desátým měsícem v řadě, kdy bylo dosaženo růstu průmyslové výroby, což nebylo zaznamenáno od roku 2007, dva roky před šestiletou recesí.

V prvních 11 měsících 2015 vzrostla průmyslová výroba o 2,7 procent ve srovnání se stejným obdobím předcházejícího roku. V roce 2014 posílil průmysl ve srovnání s rokem 2013 o 1,3 procent.

„Pokračující růst průmyslové výroby v posledním čtvrtletí pozitivně přispěje k silnějšímu HDP, který byl zaznamenán v předchozích třech čtvrtletích“, uvedli analytici RBA

(Vláda Republiky Chorvatsko)

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek