Průmyslová zóna pozvala na fóru čínské investory

2. 7. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Průmyslová zóna pozvala na fóru čínské investory Jedna z největších a nejnovějších průmyslových zón v České republice nabídla své prostory investorům z Číny. Průmyslová zóna Holešov oslovila potenciální zájemce na Česko-čínském obchodním fóru, které se konalo na počátku července v Praze.

„Zóna leží ve zlínském kraji a s plochou 360 hektarů je jedním z největších podobných českých projektů. Jde také o jednu ze tří takzvaných zvýhodněných zón. Například cena pozemku je stanovena na 450 korun za metr čtvereční, což je zhruba polovina tržní ceny,“ lákal investory místopředseda představenstva průmyslové zóny Jakub Černoch.

„Očekáváme, že bude v areálu umístěno 40 až 50 firem. Zóna už je v provozu, v tuto chvíli máme pro ni schváleny čtyři projekty,“ dodal Černoch. Holešovskou zónu tak už začaly využívat tuzemské firmy jako jsou Pozemní stavitelství Zlín nebo výrobce obalů Pokart.

Průmyslový park chce nalákat české i zahraniční firmy na výhodné podmínky, které souvisejí s umístěním ve Zlínském kraji, v němž je relativně vysoká nezaměstnanost. Ta v současnosti přesahuje osm procent a aktivně hledá na Zlínsku práci kolem 30 tisíc lidí. To vytváří dobrou šanci na široký nábor pracovních sil a zároveň tlačí dolů mzdy, které jsou v kraji dlouhodobě pod republikovým průměrem. Podnikatelé mohou navíc ve Zlínském kraji získat dotaci až 200 tisíc korun za vytvoření jednoho nového pracovního místa.

Vedle holešovské zóny oslovilo čínskou výpravu podnikatelů na obchodním fóru také na 40 dalších českých organizací a podniků. Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý na setkání s čínskými byznysmeny připomněl, že Čína je už čtvrtým nejvýznamnějším obchodním partnerem Česka. „A je dokonce druhým nejdůležitějším dovozcem do České republiky,“ dodal Dlouhý.

Naopak jako exportní cíl pro české zboží je Čína zatím až na 18. Místě. Český vývoz měl loni finanční objem jen 42 miliard korun, zatímco dovoz z Číny byl víc než 358 miliard. Celkově tak výměna zboží a služeb mezi oběma zeměmi končila loni deficitem zhruba 316 miliard korun v neprospěch České republiky.

Ještě letos ovšem přijdou dva nové silné stimuly pro podporu českého vývozu do země draka. „Do Číny zamíří mise na nejvyšší úrovni, kterou povede český premiér Bohuslav Sobotka. Za klíčové považujeme také přímé letecké spojení Praha – Peking, které bude spuštěno na podzim,“ uvedl Vladimír Dlouhý.

Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek