První ozvěny nové nepřímé daně

1. 8. 2017

  • Země: IN - Indie
  • Datum zveřejnění: 01.08.2017

Od 1.7.2017 Indie zavedla novou nepřímou daň GST, která má mít revoluční dopady na doposud složitou daňovou soustavu. Pochopitelně tak velká změna se neobejde bez počátečních potíží, ale ministerstvo financí přislíbilo okamžitou reakci na případné negativní dopady. Firmy podléhající registraci této daně mají dvou měsíční lhůtu pro správnou aplikaci daně.  

Jedním z negativních aspektů je postavení malých firem v rámci řetězce dodavatel-odběratel. Malé firmy produkující komponenty pro velké automobilové dodavatele si stěžují na významné snížení provozního kapitálu vlivem daňových záloh, které v jejich případě činí 10 % z hodnoty prodaného zboží. Tyto firmy musí účtovat sazbu 28 % GST k dodanému zboží, na odpočtu si smějí odečíst pouze 18 %. Zároveň velcí odběratelé platí svoje závazky až po 100 dnech, a tak se snižuje neúměrně provozní kapitál.

Předchozí daňový systém znamenal pro malé výrobce při nákupu zboží platbu kumulativní daně ve výši 17,5 % (spotřební daň a DPH) a firma byla povinna uskutečnit odvod daně jen ve výši rozdílu daně na výstupu a vstupu.

Téměř 1000 malých firem, dodavatelů automotive komponent, sdružených v klastru výrobců autokomponentů dodávající obřím firmám jako je Ashok Layland, TVS nebo Volvo, již zaslali dopis ministru financí centrální vlády Arunu Jaitleymu; stejné téma bylo diskutovány na setkání s ministryní obchodu a průmyslu Nirmalou Sitharaman. Dalším tématem byly i jednotlivé sazby daně GST a jejich případná úprava.

Zdroj: The Economic Times, 1.8.2017
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Bengalúru.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: