První terminál na vývoz zkapalněného zemního plynu z „dolních 48 států“ USA byl slavnostně otevřen

25. 5. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - První terminál na vývoz zkapalněného zemního plynu z „dolních 48 států“ USA byl slavnostně otevřen Dne 25. dubna 2016 byl slavnostně otevřen terminál na vývoz zemního plynu Sabine Pass. Tento terminál na hranicích Louisiany a Texasu představuje první ze série plánovaných terminálů, které by měly ze Spojených států vyvážet zemní plyn.

Terminál Sabine Pass je sice v médiích často označován jako první LNG terminál v USA, nicméně není to zcela přesné, neboť již několik desetiletí funguje malý vývozní terminál na Aljašce. Nejedná se ani o první vývozy z US do Evropy, neboť k několika vývozům z US do Evropy došlo již na přelomu 50. a 60. let.

Kapacita prvních pěti zkapalňovacích jednotek terminálu by měla postupně dosáhnout cca 30 mld. metrů krychlových ročně (na šestou zkapalňovací jednotku zatím nebylo vydáno finální investiční rozhodnutí). Ve výstavbě jsou rovněž další čtyři velké terminály (Freeport, Cameron, Cove Point, Corpus Christi), jejichž celková kapacita by měla dosáhnout několik desítek mld. m3 ročně.

Americké vývozní terminály fungují zejména na principu tzv. „Liquefaction Tolling Agreement“, kdy terminály zájemcům nabízejí dlouhodobou rezervaci zkapalňovací kapacity. Zájemci si mohou kapacitu zamluvit (např. u terminálu Sabine Pass je to na 20 let) a během těchto let platit terminálu stanovený poplatek. Kolik plynu opravdu zkapalní a z terminálu odvezou, je pak již zcela na nich. Platit za rezervaci kapacity však musí i v případě, že žádný plyn neodvezou.

V případě dlouhodobých kontraktů u terminálu Sabine Pass je plyn zájemcům prodáván za 1,15 násobek ceny, za kterou se na New yorské komoditní burze NYMEX obchodují dodávky zemního plynu v louisianském Erathu (tzv. Henry Hub – v současné době je spotová cena 1,91 USD/MMbtu.)

ZÚ Washington je se zástupci vývozních terminálů v pravidelném kontaktu. Pokud by měl některý aktér v ČR zájem se s americkými firmami spojit a na toto téma s nimi jednat, je ZÚ Washington připraven zprostředkovat potřebné kontakty.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Washingtonu (Spojené státy americké).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek