Rakouské hospodářství opět na vzestupu - očekává se každoroční růst 1,4 %

27. 7. 2016

  • Země: AT - Rakousko
  • Datum zveřejnění: 27.07.2016

Rakouská ekonomika podle nejnovějších odhadů IHS (Institut för höhere Studien) poroste průměrně o 1,4 % ročně v letech 2016 až 2020, a to i přes dopady Brexitu, které dynamiku růstu všech evropských ekonomik částečně zmírní.  Dále se neočekává, že by turecká krize nějak zásadně ovlivnila vývoj rakouské ekonomiky vzhledem k vzájemně malé obchodní provázanosti obou zemí. Jedná se o pozitivní odhady, jelikož v předchozích 5 letech rostla rakouská ekonomika průměrně pouze o 1,1 % ročně.

hospodarstvi.PNG

Nezaměstnanost by ze současných 9,1 % měla vzrůst do roku 2018 na 9,9 % a následně zůstat stabilní. Růst nezaměstnanosti se očekává i přes rostoucí poptávku rakouských firem po pracovní síle. Důvodem je neschopnost rakouského trhu přijmout všechny nové příchozí pracovníky ze zemí východní a střední Evropy. Jejich příchod je však pro pracovní trh důležitý z hlediska struktury kvalifikace. Bez imigrace této pracovní síly by sice rakouská nezaměstnanost byla nižší, ale následoval by výrazný pokles hospodářského růstu. Uprchlická krize se zatím na trhu práce příliš neprojevuje. 

 

I rakouské podniky jsou optimistické ohledně budoucího vývoje. Například z aktuálního ekonomického barometru mezi 341 vídeňskými podniky vyšlo najevo, že očekávají příznivý vývoj v oblasti investic i obratů v následujících 12 měsících. Je tomu tak poprvé od roku 2012.

 

Zdroj: WirtschaftsBlatt.at

 

 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Vídni.

Tisknout Vaše hodnocení: