Rakouské podniky mají zájem o český kovozpracující průmysl

24. 10. 2016 | Zdroj: Hospodářská komora ČR (HK ČR)

motiv článku - Rakouské podniky mají zájem o český kovozpracující průmysl Kovozpracující průmysl zaznamenává ekonomický růst. Firmy v tomto odvětví hledají nové dodavatele, ale i odběratele. Získat vhodného obchodního partnera jim umožnilo Kooperační setkání obchodního oddělení Rakouského velvyslanectví (Advantage Austria) a Jihočeské hospodářské komory.

Průmyslová produkce v srpnu 2016 meziročně reálně vzrostla o 13,1 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 7,7 %. K tomuto růstu výrazně přispěla výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (růst o 10,6 %). Na prvních místech se stále drží odvětví výroby motorových vozidel a pryžových a plastových výrobků, kovozpracující průmysl však ukazuje, že od roku 2009, kdy zažil výrazný propad, pozvolna roste. Dokazují to i čísla hodnoty nových zakázek, které jen v tomto odvětví meziročně vzrostly o 10,1 % (celkem 18,7 % ve vybraných odvětvích).

„Kovozpracující průmysl zažívá v Evropě velký rozmach. České firmy mají dobré vyhlídky na další rozvoj. Jsou dobře technicky vybaveny, vytvářejí kvalitní produkty a jejich práce je žádána nejen doma, ale i v zahraničí,“ sdělila Alice Gregová, vedoucí oddělení zahraničních vztahů Jihočeské hospodářské komory.

Vybrat si české firmy, které působí v kovozpracujícím průmyslu, měla možnost více než desítka rakouských firem, které díky společné akci obchodního oddělení Rakouského velvyslanectví a Jihočeské hospodářské komory měly možnost přijet do Českých Budějovic a setkat se s více než třicítkou českých firem.

„O akci projevily zájem podniky nejen z Jihočeského kraje, ale přijeli i zástupci firem z druhé strany České republiky. Ze strany rakouských účastníků se jednalo především o firmy z oblasti Lince a Vídně, výjimkou ale nebyla ani společnost sídlící na rakousko-švýcarském pohraničí. Rakouské podniky mají o českou kvalitní spolupráci velký zájem, a to především na poli zakázkové výroby,“ sdělila Alena Vídeňská z obchodního oddělení Rakouského velvyslanectví.

„Akce určitě splnila naše očekávání. Už nyní mohu říci, že se nám vyplatilo přijet až z Třince,“ sdělil Tomáš Zuczek z firmy STEELTEC CZ, s.r.o., která se zabývá vedle výroby zahradního nářadí pro Gardenu a Husqvarnu také lisováním kovů za studena, svařováním, lakováním a montážemi.

„Je potřeba firmám vytvářet nové obchodní příležitosti, a to i v době internetu a on-line komunikace. Osobní setkání, například formou B2B rozhovorů je stále základem budování nových obchodních vztahů,“ doplnila Alice Gregová.

Pan Kocourek z českobudějovické firmy Aspera technology, spol. s r.o. ocenil, že díky této akci se v jeden den mohl setkat s několika potenciálními novými obchodními partnery: „Odnáším si 4 zajímavé zahraniční kontakty, 2 konkrétní poptávky a zároveň jsem stihl setkat se třemi českými firmami spolupracujícími na podobné bázi.“

„Určitě nezůstane pouze u tohoto setkání. Již jsme začali plánovat další akci na rok 2017 pro firmy z oblasti dřevozpracujícího průmyslu, která umožní zjistit, jaké možnosti spolupráce v této oblasti existují,“ doplnil závěrem Christian Miller, obchodní rada Rakouského velvyslanectví.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek