Rakouský průmysl opět roste

11. 4. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: AT - Rakousko
  • Datum zveřejnění: 11.04.2018

Roky stagnace pro rakouský průmysl skončily. Poprvé za čtyři roky zaznamenal rakouský průmysl v roce 2017 výrazný růst výroby nominálně o 8,9 %. Největší růst zaznamenala tato odvětví: hornický průmysl a ocelárny, ropný průmysl, stavebnictví, plynárenský a teplárenský průmysl. Produkci podpořily zejména tuzemské zakázky, které vzrostly o 16 %. Zakázky ze zahraničí se však také zvýšily o 9 %.

Celkově vzrostl vývoz Rakouska nominálně o 8,2 %, podle statistického úřadu Rakouska (STAT). Nejvýznamnějším obchodním partnerem je stále Německo (30,5 % vývozu), následované USA (6,7 %), Itálií (6,4 %) a Švýcarskem (5,5 %). Nejdůležitějšími vývozními produkty Rakouska jsou strojní zařízení, elektronická zařízení, traktory a motorová vozidla ale také farmaceutické výrobky. Počet zaměstnanců v průmyslu také vzrostl z přibližně 433 000 na 437 000.

Navzdory těmto úspěchům bude rakouský průmysl čelit v blízké budoucnosti velkým výzvám. Na jedné straně obchodní spor s USA Donalda Trumpa, který je navzdory výjimce EU stále aktuální a na druhé straně progresivní automatizaci. Například v roce 2016 instalovalo Rakousko okolo 1700 průmyslových robotů – to je více než kdy předtím v jednom roce.

Zdroj: derStandard.at
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Vídni.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: