Ratingové agentury nejsou příliš optimistické ani po nástupu nové chorvatské vlády

1. 2. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Stejně jako agentura Standard & Poor’s před dvěma týdny, tak i agentura Fitch koncem minulého týdne potvrdila investiční rating Chorvatska ve spekulativním pásmu „BB“ s převažujícím negativním výhledem. Ekonomové tento fakt komentují poněkud ironicky, že nová vláda nebude alespoň mít náročnou startovací pozici.

Agentura Fitch ve svém hodnocení vychází ze skutečnosti, že očekávaný růst HDP za rok 2015 by se měl pohybovat okolo 1,7 % s předpokladem zpomalení v roce 2016 na 1,4 %. Tento růst vidí jako příliš slabý pro zastavení rostoucího veřejného dluhu a vytváření podmínek pro postupné omezování ekonomické nerovnováhy.

Vládní deficit byl sice v minulém roce snížen z 5,6 na 5,0 % HDP. Tohoto snížení však bylo dosaženo především na základě jednorázových rekordních příjmů z minulé turistické sezóny a dočasným oživením spotřeby obyvatel v důsledku mírně zlepšených platů.

Agentura Fitch uvádí, že vládní plán na snížení deficitu o 1,5 procentního bodu v roce 2016 se jeví jako velmi optimistický. Pravděpodobněji lze očekávat, pokud bude zachována stejná dynamika hospodářství, snížení deficitu na 4,5 % a v roce 2017 maximálně na 4 % HDP. Vládní cíl dosáhnout snížení deficitu v roce 2017 pod hranici 3 % je nejen ze strany agentury považováno za naprosto nerealistické.

Dalším strašákem je výše vládního dluhu, který dosáhnul úrovně 89 % HDP, což je přibližně o polovinu více než vykazují země se stejným ratingem, navíc se zneklidňujícím předpokladem růstu dluhu v roce 2017 až na 92,5 % HDP.

V souvislosti s deklarovanou připraveností nové vlády postavit chorvatskou ekonomiku na pevné nohy upozorňují mezinárodní finanční instituce, včetně agentury Fitch, na malé zkušenosti nového premiéra T. Oreškoviće s chorvatskou politickou a hospodářskou scénou a jejími záludnostmi. Zrovna tak na jejich straně nepanuje silné přesvědčení o trvalé jednotě současné nové koaliční vlády. Premiér poměrně rázně zareagoval na tyto pochybnosti slovy, že předešlá vláda měla dostatek zkušeností, a přesto za jejího čtyřletého působení agentury dvakrát snížily Chorvatsku rating.

Přes všechnu kritiku a vyslovené pochybnosti nakonec agentura Fitch dala naději nové chorvatské vládě prohlášením, že pokud bude započato s nezbytnými strukturálními reformami, posílena důvěra investorů a snižován veřejný dluh, je připravena tyto výsledky ocenit zlepšením ratingu. Na druhou stranu ovšem neopomněla připomenout, že v případě dalšího zvyšování veřejného dluhu a prohlubujícího se deficitu nebude otálet s dalším snížením ratingu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek