Reakce EGAP na vývoj ruského rublu

17. 12. 2014 | Zdroj: Exportní garanční a pojišťovací společnost, a. s. (EGAP)

motiv článku - Reakce EGAP na vývoj ruského rublu O aktuální situaci jednalo dnes mimořádně představenstvo EGAP a analytici nyní zpracovávají Akční plán řešení ruských případů, o tomto tématu bude následující den jednat i Dozorčí rada společnosti.

Vývoj ruského rublu EGAP intenzivně monitoruje, důvodem je samozřejmě to, že na Ruskou federaci stále připadá přibližně čtvrtina pojistné angažovanosti EGAP, tedy 56 miliard korun. K 17. prosinci 2014 jde o 125 platných pojistných smluv (tzn. 125 obchodních případů českých exportérů). Propad rublu přímo ovlivňuje schopnost ruských dlužníků splácet jejich eurové a dolarové závazky.

O aktuální situaci jednalo dnes mimořádně představenstvo EGAP a analytici nyní zpracovávají Akční plán řešení ruských případů, o tomto tématu bude následující den jednat i Dozorčí rada společnosti. EGAP nyní kontaktuje banky s žádostí o maximální obezřetnost při čerpání směrem do Ruska. Představenstvo společnosti zároveň rozhodlo o tom, že veškeré nové obchodní případy do Ruska budou muset projít schválením představenstva.

Protože má EGAP v portfoliu případy s měsíčními, čtvrtletními ale i pololetními splátkami, konkrétní problémy se mohou objevit až s odstupem času. Nicméně u případů, kde víme, že se dostávají do problémů, se snažíme rychle hledat aktivní řešení například v podobě restrukturalizací. Naším hlavním cílem je minimalizovat dopady na EGAP a potažmo na státní rozpočet.

Je ale nutné dodat, že úvěrové pojišťovny jako EGAP po celém světě kryjí právě podobná rizika. Český export do Ruska v posledních letech výrazně rostl, naopak objem pojištěného exportu klesal. Většina českých exportérů vyhodnotila rizika vývozu jako příliš nízká. Přímé dopady problémů s propadem rublu jsou nyní podstatně větší u těch českých firem, které své transakce nemají pojištěné.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek