Recese je šancí získat brazilskou pobočku

15. 2. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

V Brazílii hrozí odvolání prezidentky Dilmy Rousseffové a i kvůli levné ropě je v problémech těžební gigant Petrobras. Dočasný útlum největšího trhu Latinské Ameriky lze ale číst i jako příležitost.

Kredit: Andre Luiz Moreira / Shutterstock.comBrazílie byla ještě donedávna jedním z nejdynamičtějších trhů planety, v uplynulé sezoně se ale naplno ponořila do recese. Důvodů je vícero. Jsou to i globální faktory, jako je světová hospodářská krize minulých let, zpomalení ekonomiky Číny či pokles cen surovin, kterých je Brazílie významným dodavatelem.

Například jen cena ropy, která se nyní pohybuje kolem 30 dolarů za barel ropy typu Brent, je zhruba třetinová oproti konci minulého roku. K vnějším vlivům je nutno připočítat i vlivy vnitřní: přebujelou administrativu, silné zásahy státu či výraznou ochranářskou politiku.

Ta brání vstupu kvalitních technologií, a tím i růstu konkurenceschopnosti vlastní produkce. Významným negativem je bohužel i korupce. Někteří odborníci tvrdí, že korupce měla vliv na pokles brazilského HDP o víc než dvě procenta.

Přestože je Brazílie na složité křižovatce, je nutno tuto zemi vnímat jako důležitého světového hráče, sledovat její vývoj a být připraveni pro efektivní vstup. Jedná se o obrovský trh, který má velké zásoby surovin. Brazilský průmysl zároveň dokáže vyrobit téměř vše pro vlastní spotřebu.

Tato jakási „efektivní výrobní soběstačnost“ byla i dobrou bariérou proti krizi, která v minulých letech drtila ostatní země, zatímco Brazílie dokázala čelit vnějším ekonomickým výkyvům. Jak se však ukazuje, je to koncept překonaný a Brazílie má zájem o vstup na zahraniční trhy.

Aby se jí to podařilo, musí být se svou produkcí konkurenceschopná. A k tomu potřebuje nové technologie. Proto je potřeba, aby se postupně otevřela a umožnila vstup efektivním technologiím. Otázkou je, kdy se k tomuto kroku tradičně ochranářská Brazílie odváží.

Vstup na tamější trh byl vždy obtížný. Možno ho realizovat ne- přímo – přes brazilského partnera, nebo přímo vstupem na trh založením firmy. Pro dovoz je důležité najít spolehlivého partnera, který se dokáže ve složitých pravidlech dobře orientovat, má svou distribuční síť nebo je na ni dobře navázán.

On také často musí zařídit potřebné administrativní náležitosti pro dovoz jako registraci nebo certifikace produktů. Mnohé z těchto úkolů musejí být provedeny na brazilský subjekt. I proto některé zahraniční firmy, aby měly své aktivity více pod kontrolou, volí přímý vstup, tedy založení brazilské firmy nebo její nákup. S ohledem na současnou situaci a oslabování tamní měny může být pro firmy, které zvažují místní výrobu a efektivní působení na latinskoamerickém trhu, pro podobné akvizice nyní příhodná chvíle. Až se Brazílie opět nadechne, bude podobný postup náročnější.

V Brazílii v současnosti probíhá proces impeachmentu prezidentky Dilmy Rousseffové a gradují problémy ropné společnosti Petrobras, kterou srazila na kolena úplatkářská aféra i klesající ceny ropy. Je bohužel smutnou skutečností, že veškeré velké projekty jsou v Brazílii nyní paralyzovány a čeká se na vývoj politické situace a výsledek impeachmentu.

Situace v Petrobrasu, který nemá na financování projektů, je nešťastná. Mementem může být například i ambiciózní projekt rafinerie Comperj (jedna z pětice největších rafinerií světa současnosti), který byl pozastaven. O vstup s dodávkami zde usilovalo i několik českých firem.

V 90. letech již proběhl impeachment na prezidenta Collora a trval zhruba půl roku. Je otázkou, jak dlouho bude trvat nyní a jaký přinese výsledek. Na podzim mají být regionální volby a před nimi ještě olympijské hry. Je proto možné, že tento fakt ovlivní i vývoj impeachmentu.

Kontakt do Brazílie
S žádosti o pomoc při vstupu na brazilsky trh se můžete obrátit na zahraniční kancelář agentury CzechTrade v Sao Paulu. E-maily jsou marek.zmrzlik@czechtrade.cz nebo alex.ivanco@czechtrade.cz.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a agenturou CzechTrade. Autor článku: Marek Zmrzlík, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Sao Paulu. Kredit obrázku: Andre Luiz Moreira / Shutterstock.com

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek