Řecká energetika láká čínské investory

8. 11. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Řecká energetika láká čínské investory Řecký státní elektroenergetický koncern Public Power Corporation (DEI) a čínský koncern CMEC se v září 2016 dohodly na spolupráci při výrobě elektrické energie a založení společného konsorcia. Předmětem jejich spolupráce bude výstavba a provoz nové lignitové elektrárny Melitis II (cca 1 mld. €).

Tepelná elektrárna Melitis II

V září 2016 podepsali prezidenti elektroenergetických koncernů Public Power Corporation S. A. (DEI) a China Machinery Engineering Corp. (CMEC) Memorandum o spolupráci ve výrobě elektrické energie a založení společného podniku. Předmětem této spolupráce bude výstavba a provoz nové lignitové elektrárny Melitis II (cca 1 mld. €). Řecko, resp. DEI jako vstupní podíl vloží existující lignitovou elektrárnu Melitis I (330 MW), licenci na projekt nové lignitové elektrárny Melitis II (450 MW) včetně základní infrastruktury a dále lignitová ložiska Kleidi a 40 % ložiska Veis.

Investorem projektu budou Číňané (CMEC) a součástí konsorcia se stanou i řecké stavební firmy AKTOR a TERNA. Ty mají 60% podíl v lignitových dolech Veis a budou se podílet na výstavbě elektrárny. Očekává se, že konsorcium bude funkční počátkem roku 2017 a na přelomu roku 2017–2018 by měly být zahájeny stavební práce. Podle některých informací by strojní vybavení nové elektrárny Melitis II měly zajistit firmy, které již participují na projektu elektrárny Ptolemaida V.

Elektrické rozvodné sítě - minulost a současnost

Elektrické rozvodné sítě - minulost a současnost

Investice do rozvodné sítě

Další významnou akvizici na řeckém energetickém trhu získal čínský energetický koncern State Grid Corporation of China Ltd. (SGCC). Ten s nabídkou 320 mil. € zvítězil ve veřejné soutěži o 24 % akcií společnosti Independent Power Transmission Operator S.A. (ADMIE), která je správcem řecké elektrické rozvodné sítě. Finanční poradce soutěže (Barclays Bank) označil výši nabídky za přiměřenou. Výše nabídky druhého účastníka soutěže, italského koncernu TERNA, nebyla zveřejněna. Představenstvo DEI jako vypisovatel soutěže a doposud výhradní vlastník ADMIE výsledek soutěže potvrdilo a definitní rozhodnutí přijme valná hromada akcionářů DEI.

Čína dlouhodobě rozšiřuje své aktivity v energetickém sektoru jižní Evropy. Čínské firmy již vlastní např. 25 % portugalské rozvodné společnosti REN a jsou akcionáři italské TERNA. Podíl v ADMIE poskytne Číně základnu k expanzi na Balkán, kde jsou elektrorozvody zastaralé a nabízí se zapojení do jejich obnovy. Také 10letý investiční program ADMIE předpokládá značné investice právě do obnovy rozvodů.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Athénách (Řecko). Autoři: Milan Fischer, zástupce velvyslance, Jitka Chromcová, asistentka pro obchodní, ekonomickou a politickou agendu.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek