Řecko a Bulharsko chtějí společně stavět nový železniční koridor propojující šest přístavů

20. 9. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Athény a Sofie podepsaly memorandum, které předpokládá výstavbu moderního železničního koridoru a propojí Egejské moře s Dunajem. V případě, že se podaří zajistit evropské financování projektu, lze očekávat příležitosti v oboru železniční dopravy, stavebnictví a infrastruktury. Podle bulharského premiéra železnice také rozšíří potenciál dunajské vodní cesty.

Dne 6. září 2017 se v severořecké Kavale sešli premiéři Bulharska Bojko Borisov a Řecka Alexis Tsipras. V jejich přítomnosti podepsali ministři dopravy obou zemí memorandum o vzájemné spolupráci při výstavbě nového železničního koridoru, který má propojit Soluň s bulharským dunajským přístavem Ruse. Jde o první písemné stvrzení delší dobu vedených úvah a jeho výsledkem má být vznik společného řecko-bulharského podniku.

Nová železniční trať má být dvoukolejná, plně elektrifikovaná a má umožnit rychlosti okolo 160km/h. Propojovat by měla nejen Soluň a Ruse, ale i další obchodní přístavy v Kavale, Alexandroupoli, Varně a Burgasu. Řecký tisk odhadl, že náklady přesáhnou 4 mld. € s tím, že obě země se budou ucházet o financování ze strukturálních fondů EU a z evropských bankovních institucí. Za tímto účelem požádají Athény a Sofie o podporu předsedu Evropské komise Jean-Claude Junckera.

Podle premiéra Borisova je projekt železnice kompatibilní s „Dunajskou strategií“ a nabídne příležitosti i pro další země jako je Rumunsko, Rakousko, Německo a Česká republika. Řecko věří, že moderní železniční koridor oživí ekonomiku regionů Makedonie a Thrákie a vhodně doplní jeho projekt regionálního energetického hubu na východě Balkánského poloostrova (interkonektor IGB, terminál LNG v Alexandroupoli, plynovod TAP).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Athénách (Řecko). Autor: Milan Fischer, zástupce velvyslance.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek