Ředitel Alcaplastu: Technické obory mají zelenou, apelujme na studenty

31. 7. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Sehnat do firmy kvalitního a kvalifikovaného pracovníka je v České republice dnes téměř nadlidský výkon, říká generální ředitel společnosti Alcaplast František Fabičovic.

Můžete nám na úvod představit Vaši společnost?
Společnost Alcaplast jsme s manželkou Radkou Prokopovou založili jako čistě rodinný podnik v roce 1998. Chtěli jsme tehdy nahradit produkty sanitární techniky, z většiny vyrobené v zahraničí, tuzemskými. Současný Alcaplast zaměstnává kolem 550 lidí, kteří pracují ve třech výrobních halách na celkové ploše 40 tisíc metrů čtverečních. Jsme největším výrobcem sanitární techniky ve střední a východní Evropě. Asi 70 procent svých produktů vyvážíme do zahraničí.

Co bylo v životě Vaší firmy nejtěžší?
S těžkostmi jsme se museli potýkat například v roce 2008, kdy spadl developerský trh a akcie firem klesaly prudce dolů. Podobně tomu bylo i v roce 2000. Toto zlomové datum s sebou přineslo řadu změn. Nejen pozitivních. Firmy se výrazně dotkla invaze levných výrobků z Číny. S manželkou jsme tenkrát přemýšleli, zda má to, na čem jsme usilovně začali pracovat, vůbec do budoucna smysl. Vytrvali jsme i proto, že jsme věřili, že jako ryze česká firma s kvalitními tuzemskými výrobky musíme prorazit. Což se nakonec i potvrdilo. Další velký problém jsme řešili několik let zpátky s nekvalitními subdodávkami. Nakupovali jsme jednotlivé části do našich výrobků, za které jsme však zodpovědnost měli my. Tehdy jsme řešili řadu nepříjemných reklamací. Teď si tyto části vyrábíme sami.

Jak se vypořádáváte s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil? Je to opravdu takový problém?
Tuhle otázku mi už položila řada lidí před vámi. Bohužel i po letech musím odpovědět stejně – získat do firmy kvalitního a kvalifikovaného pracovníka je téměř nadlidský výkon. Rád bych apeloval na děti, které jsou technicky zdatnější a v patnácti letech se rozhodují, kterým směrem se po základní škole vydat, aby vyhledaly odborné školy nebo učiliště. V naší společnosti, dá se říci, neustále poptáváme pozice jako jsou seřizovač strojů, elektrotechnik, programátor robotů, obsluha CNC frézy a podobně. Takže zpět k Vaší otázce – ano, skutečně je to velký problém.

Vaše společnost se také zaměřuje na export. Co je podle Vás pro úspěch na zahraničních trzích v současné době klíčové?
Kvalitní výrobek za přijatelnou cenu – ne nutně nejlevnější. Dále pak flexibilita a inovativnost. No a především aktivní, jazykově dobře vybavený obchodní tým.

Jaké jsou plány Vaší firmy v horizontu následujících pěti let?
Věřím, že do pěti let se rozjede výroba v naší nejnovější a největší hale C, kterou momentálně v Břeclavi stavíme. Firmu za pět až deset let vidím větší a konkurenceschopnější v rámci evropského regionu.

Společnost Alcaplast se stala jedním z vítězů soutěže Ocenění českých lídrů. Co pro Vás toto ocenění znamená?
Prvního místa od poroty si neskutečně považujeme už proto, že výsledky byly hodnoceny hned několika finančními ukazateli. Vítězství je zadostiučiněním naší dlouholeté tvrdé práce. 

Projekt Ocenění českých lídrů je určen ryze českým firmám, které splňují nastavená pravidla. Volně navazuje na Ocenění Českých Podnikatelek a cílí na velké firmy, které jsou vlastněné ze 100 % českými občany. Společným jmenovatelem obou projektů je zachování pravidel, způsob hodnocení, rating a scoring, který garantuje prestižní mezinárodní společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

Podrobnosti a výsledky prvního ročníku soutěže Ocenění českých lídrů na BusinessInfo.cz.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek