Referendum o konstitucionálních změnách v Itálii se nezadržitelně blíží

24. 5. 2016

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 23.05.2016

Premiér Matteo Renzi začal v Bergamu (nedaleko Milána) oficiální kampaň za „Ano“ v otázkách blížícího se říjnového referenda. Referendum týkající se konstitucionálních změn v Itálii může zásadně změnit způsob přijímání zákonů v Itálii a upravit postavení senátů v krajině.

ilustrační obrázekReferendum přináší do Itálie velké změny především ve volebním systému, kdy strana, která ve volbách získá více, než 40 % hlasů získává v parlamentu automaticky víc křesel než doposud. Systém tak má usnadnit vznik vlády v Itálii a zamezit patovým situacím po poměrně často konajících se parlamentních volbách. Reforma taky přináší změny pro Senát, který by v novém systému zastával především reprezentativní roli jednotlivých regionů Itálie a již by neměl právo rozhodovat o jednotlivých zákonech v krajině. Současný systém, který umožňuje přijetí zákona jen jeho schválením v obou komorách parlamentu v nezměněné podobě aktuálně přináší mnohé problémy a zdržování potřebných reforem. No i přes zjednodušení systému se nedá stoprocentně tvrdit, že systém bude i efektivnější. Minimálně se ale ušetří na platech senátorů, kterých počet by se měl po přijetí reformy zredukovat ze současných 315 na 100.      

Premiér ale otázku více než zosobnil vyhlášením, že když reforma přes referendum neprojde, odstoupí. To je hlavní bod pro mnohé opoziční politiky a je docela solidní šance, že se referendum pro mnoho voličů stane především referendem o setrvání premiéra ve funkci. Jelikož ale Matteo Renzi neměl velkou podporu při samotním nástupu, je tenhle krok více než odvážný.   

Zdroj: Il Sole 24 Ore
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Miláně.

Tisknout Vaše hodnocení: