Maroko: šlechtění fíkovníků, kultivace půdy a mechanizace oboru jako investiční příležitost

25. 8. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Maroko: šlechtění fíkovníků, kultivace půdy a mechanizace oboru jako investiční příležitost V současné době výhradně v marockém regionu Casablanca-Settat existuje 104 profesních organizací napojených na několik set místních kooperativ zaměřených na pěstování a následné zpracování fíkovníků.

Jsou příjemci státních dotací v rámci programu Zelené Maroko, tj. důvěryhodným partnerem pro případnou spolupráci s českými podnikatelskými subjekty v oblasti šlechtění nových odrůd fíkovníkůkompletních dodávek pro zpracovatelské ovocnářské závody, sušících technologií či rozmělňovacích strojů pro kosmetický průmysl.

Oblastní kancelář na podporu zemědělství v marockém regionu Casablanca-Settat (fr. DRA Casablanca-Settat) oznámila zahájení kultivačních prací na celkové ploše dalších 1 500 ha určených pro pěstování fíkovníků. Celkový objem vynaložených státních investic dosáhne 26 mil. MAD (v přepočtu 2,4 mil. EUR) a jedná se o faktické naplnění plánů spojených s národní zemědělskou strategií Zelené Maroko (fr. Maroc Vert) pro roky 2008–2020.

Fíkovníky, jeden z nejoblíbenějších druhů ovoce kupovaného domácím spotřebitelem, jsou nyní pěstovány převážně v oblasti Doukkala (se správním centrem El Jadida vzdáleném cca 177 km od Rabatu) na dosud vyčleněné ploše o rozloze 900 ha.

Nově spuštěný program pod křídly DRA Casablanca-Settat prostřednictvím přímých finančních dotací podpoří nejméně 774 místních zemědělských družstev a pěstitelů, kteří mohou o další prostředky žádat např. Nadaci OCP (pozn. OCP je státní fosfátový podnik, v současnosti lídr světového obchodu se zmíněnou komoditou). Dosud bylo v rámci této etapy osázeno 713 ha fíkovníků, mezi dalšími plány realizovanými v brzké době figuruje také celková renovace zpracovatelského závodu v Had Oulaj Fraj a založení 7 zemědělských kooperativ pod hlavičkou státu. Zde existuje možnost pro dodávky kompletního technického vybavení v rámci zpracovatelského procesu fíků určených pro potravinářství či kosmetický průmysl.

Zamýšlená rekonstrukce závodu v Had Oulaj Fraj o celkové rozloze 1 200 m(z toho 300 m2zastřešeno) si vyžádá 3,3 mil. MAD (v přepočtu 297 tisíc EUR). Díky vnitřní úpravě zpracovatelských prostor by mělo dojít ke kýženému nárůstu objemu fíkových plodů určených pro sušení na 5 tun denně, což v souhrnu představuje 200 tun ročně. Současně je počítáno s modernizací vnitřních prostor závodu (linky aj.) pro 20 tun fíků sklizených denně (tedy 1 200 tun ročně), novou balírnou a chladírnou.

Přidanou hodnotou má být enviromentální rozměr, tj. snížení negativních dopadů činnosti závodů na životní prostředí; cíl představuje efektivní a moderní výroba kráčející ruku v ruce s trvalou minimalizací vlivů výrobního procesu na půdu, vzduch a vodu. V neposlední řadě modernizovaný a rozšířený závod přinese i nové pracovní příležitosti, čímž by mělo mj. být (přinejmenším částečně) eliminováno vylidňování marockého venkova. 

V neposlední řadě se pak mohou české firmy rovněž zviditelnit a navázat nová partnerství na největším marockém ovocnářském a zelinářském veletrhu SIFEL, jehož 15. ročník proběhne v prosinci 2017.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Rabatu (Maroko). Autor: Mgr. Jana Kostrounová, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek