Rekordní příliv zahraničních investic do Vietnamu – příležitosti pro české investory

15. 3. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Rekordní příliv zahraničních investic do Vietnamu – příležitosti pro české investory Vietnam patří v posledních pěti letech k nejatraktivnějším investičním destinacím v Asii. Vysoký a stabilní růst ekonomiky přesahující 6 %, stabilní politické prostředí, dynamický růst populace a její kupní síly, nízké mzdy ve srovnání s ostatními industrializovanými zeměmi jihovýchodní Asie a zejména ve srovnání s Čínou činí z Vietnamu jednu z nejpřitažlivějších zemí pro zahraniční investory.

V celosvětových žebříčcích nejatraktivnějších investičních destinací se Vietnam v posledních třech letech umisťuje spolu s dalšími zeměmi jihovýchodní Asie na třetím místě za Indií a Čínou. Vietnam může nabídnout řadu zajímavých investičních příležitostí také pro české investory.

Rostoucí atraktivita Vietnamu pro zahraniční investory se odrazila také na reálném přílivu přímých zahraničních investic do Vietnamu v minulém roce. Objem skutečně realizovaných přímých zahraničních investic ve Vietnamu v roce 2016 dosáhl rekordní úrovně 15,8 mld. USD. Objem přislíbených zahraničních investic (investiční projekty se schválenou investiční licencí) vzrostl na 24,3 mld. USD.

Příliv přímých zahraničních investic do Vietnamu v posledních pěti letech (v mld. USD)
     2012    2013     2014     2015     2016
Přislíbené investice      13,0      230,2       20,2       22,7       24,3
Realizované investice      10,5        11,5       12,3      14,5       15,8

K největším investorům ve Vietnamu patří dlouhodobě Jižní Korea, Japonsko a Singapur. Investice z těchto zemí směřují především do výroby elektroniky, oděvů a dalších zpracovatelských odvětví využívajících levné pracovní síly. Ve Vietnamu má již své výrobní závody většina nadnárodní společností v uvedených sektorech.

Vůbec největší zahraniční investicí v této oblasti ve Vietnamu je závod na výrobu mobilních telefonů a tabletů firmy Samsung v provincii Bac Ninh, jejíž produkty tvoří významnou část vietnamského exportu. Samsung již ve Vietnamu investoval celkem 17,3 mld. USD a v únoru tohoto roku ohlásil dodatečnou investici do výstavby nového závodu na výrobu obrazovek v hodnotě 2,5 mld. USD.

Největší zahraniční investoři ve Vietnamu
  Země mld. USD
1 Jižní Korea 51,5
2 Japonsko 42,0
3 Singapur 37,9
4 Tchaj-wan 31,2
5 Panenské ostrovy 21,3

K nejatraktivnějším sektorům pro přímé zahraniční investice patří ve Vietnamu zpracovatelský průmysl, realitní sektor, energetika a cestovní ruch. V minulém roce dominoval přímým zahraničním investicím zpracovatelský sektor následovaný realitním sektorem a logistikou.  

Největším ohlášeným projektem byla v minulém roce korejská investice firmy LG Displays do závodu na výrobu obrazovek ve výši 1,5 mld. USD, následovaná investicí firmy LG Innotek v hodnotě 550 mil. USD. Třetím největším investičním projektem v hodnotě 315 mil. USD byla investice firmy CDC z Kajmanských ostrovů do výstavby přístavu a průmyslového parku v provincii Quang Ninh.

Nejpřitažlivější investiční lokalitou ve Vietnamu je jižní metropole Ho Či Minovo Město (s celkovým objemem investic ve výši 44,7 mld. USD), následovaná sousedními provinciemi Ba Ria-Vung Tau (26,8 mld. USD), Binh Duong (26,3 mld. USD) a Dong Nai (25,6 mld. USD). Hlavnímu městu Hanoji patří v žebříčku nepřitažlivějších investičních lokalit ve Vietnamu až páté místo s objemem 25,5 mld. USD.

České investice ve Vietnamu

Rychlý ekonomický růst Vietnamu a stabilní politické prostředí přitahuje také české investory. České firmy doposud investovaly ve Vietnamu do 34 projektů v hodnotě 90 mil. USD. Jedná se o celkový objem schválených investic, pro které byly vietnamskými orgány vydány investiční licence. Celkový objem splaceného kapitálu (tj. skutečně realizovaných investic) činil na konci roku 2016 52 mil. USD.

Největším českým investorem ve Vietnamu je firma PPF, která zde investovala do oblasti bankovnictví a v průběhu několika let si na vietnamském trhu vybudovala vedoucí postavení v sektoru spotřebitelských úvěrů. Druhým největším investorem je společnost Elmich Group, která v roce 2015 otevřela závod na výrobu kuchyňských potřeb v provincii Ha Nam v hodnotě 18 mil. USD. Třetí největší českou investicí je závod na výrobu kondenzátorů české firmy Hydra a.s. v hodnotě 7 mil. USD v provincii Quang Nam.

Další zlepšení investičního prostředí pro české investory ve Vietnamu a nové investiční možnosti přinese Dohoda o volném obchodu mezi EU a Vietnamem, která vstoupí v platnost na začátku roku 2018. Součástí dohody je rozsáhlá kapitola o liberalizaci investičního prostředí obsahující řadu nových opatření na podporu a ochranu evropských investorů ve Vietnamu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Hanoji (Vietnam). Autor: Ing. David Jarkulisch, ekonomický diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek