Rekordní výsledek zahraničních přímých investic v Severním Porýní-Vestfálsku

24. 5. 2016 | Zdroj: Generální konzulát České republiky

motiv článku - Rekordní výsledek zahraničních přímých investic v Severním Porýní-Vestfálsku Spolková země Severní Porýní-Vestfálsko (NRW) zaznamenala v loňském roce rekordní výsledek přímých zahraničních investic. Necelá čtvrtina, tj. 23 % všech přímých zahraničních investic v Německu šla v roce 2015 právě do této spolkové země. Co do finančního objemu investic se tak NRW s velkým odstupem řadí na první místo mezi spolkovými zeměmi.

NRW tak nadále potvrzuje svou přední pozici na poli atraktivity lokalit, kterou potvrdil i žebříček Magazínu fDi „European Cities and Regions of the Future 2016/17“, dceřiné společnosti britského hospodářského deníku The Financial Times. Ten NRW již podruhé za sebou umístil na 1. příčku v kategorii „Europan Region Overall“ před tradičně silné regiony jako Île-de-France, jihovýchodní Anglie nebo Bádensko-Virtembersko.

V roce 2015 se v NRW uskutečnilo celkem 434 investičních projektů za účelem založení nové společnosti nebo rozšíření stávající společnosti v regionu (Foreign Direct Investment), což je 32% nárůst oproti předchozímu roku. Celkově tyto investice mohou přinést až 8 000 nových pracovních míst. Mezi již tradičně nejsilnější investory v NRW, měřeno počtem investičních projektů, patří v sestupném pořadí Čína (ČLR, Tchaj-wan, Hongkong), USA, Nizozemsko, Turecko, Velká Británie, Francie, Japonsko, Dánsko, Švýcarsko a Itálie.

58 % přímých zahraničních investic přichází ale z evropských zemí. Pro svou evropskou či německou základnu si NRW zvolili již světoví obchodní hráči jako 3M, BP, Ericsson, AO, Havi Logistics, Norsk Hydro, nebo Vodafone. Mezi nejatraktivnějšími cílovými regiony pro zahraniční investice v rámci NRW pak vedou oblasti Düsseldorf, Niederrhein, Köln/Bonn, Metropole Ruhr, Aachen a Münsterland.

V NRW sídlí více než 18 000 zahraničních podniků, které zaměstnávají přibližně 14 % všech zaměstnanců v NRW. Největší zastoupení mají zahraniční firmy z Nizozemska, USA, Velké Británie a Francie. V posledních letech lze ale sledovat i nárůst zastoupení čínských a japonských firem.

Tato spolková země je zahraničními ale i domácími firmami ceněna hned z několika důvodů. Jako nejlidnatější spolková země se 17,7 mil. obyvatel disponuje rozměrným trhem pro nákup a odbyt produktů, vysoká koncentrace více jak sta vysokých škol a výzkumných institutů (např. pobočky Fraunhofer Institutu nebo Max-Planck-Institutu) představuje důležitý element pro inovace a transfer technologií, a díky husté infrastruktuře, ve které nechybí několik mezinárodních letišť a na 120 přístavů, je region velmi dobře propojen s dalšími evropskými hospodářskými centry.

Světově pak NRW patří mezi nejdůležitější veletržní centra s hlavními veletrhy v Düsseldorfu, Kolíně nad Rýnem, Dortmundu a Essenu, které ročně přilákají na šest miliónů návštěvníků.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Düsseldorfu (Německo).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek