Rekordy fúzí a akvizic

21. 10. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Rekordy fúzí a akvizic Kombinace nevalného růstu, vysokých cen akcií a dostupných levných úvěrů naplno roztáčí po celém světě kolotoč fúzí a akvizic.

Warren Buffett se svým investičním kolosem Berkshire Hathaway koupil před několika týdny americkou firmu Precision Castparts za 32,5 miliardy dolarů. Byl to nejdražší nákup, do kterého se kdy legendární investor z Omahy pustil; pozadu ale nechtěli zůstat ani ostatní hráči na trhu.

Taková realitní pojišťovna Ace Group například převzala konkurenta Chubb za 28,3 miliardy, což je také největší transakce v branži; další multimiliardové transakce následovaly.

Minulý týden se kybermiliardář Michael Dell rozhodl převzít datovou společnost EMC za 67 miliard dolarů; vzápětí světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev oznámila dohodu o převzetí největšího konkurenta SABMiller za 106 miliard (o čemž píšeme dále v čísle).

Jenom velké ryby

Warren BuffettSoučasná horečka má několik zvláštních znaků. Zaprvé na rozdíl od minulých vln není soustředěna na jeden sektor; největší podíl na ní mají energetika s 15 a farmacie se 14 procenty.

Zadruhé stoupá podíl přeshraničních transakcí, které tvoří něco přes 42 procent celkové hodnoty letošního trhu. A zatřetí jsou nejaktivnější takzvané megafúze, transakce o hodnotě přesahující pět miliard dolarů.

„Pod pět miliard žádnou zvýšenou aktivitu neregistrujeme,“ řekl listu Financial Times šéf investičního bankovnictví u Deutsche Bank Paul Stefanick. „Ekonomický růst nijak neposiluje,“ dodal.

To je jedním z důvodů letošního boomu. Relativně nízké hodnoty vlastního růstu nutí velké firmy hledat možnosti jinde, například v úsporách z rozsahu. K tomu je třeba přičíst levné úvěry pramenící z nízkých úrokových sazeb, což pobízí kupce, a zároveň relativně vysoké ceny akcií, jež zase pochopitelně vyhovují prodávajícím.

Krátká životnost

Nadšení nijak nemírní ani skutečnost, že fúze s dodavatelem či akvizice konkurenta sama o sobě není receptem na úspěch.

Neslavně skončila nejedna halasně ohlašovaná fúze, přičemž mezi ty prominentní patří převzetí mediální společnosti Warner Time internetovou firmou America Online v dobách digitální bubliny z přelomu tisíciletí nebo vytvoření transatlantického automobilového kolosu DaimlerChrysler. Obě firmy se po čase opět rozdělily.

Kdo letos vydělává

Za prvních devět měsíců letošního roku si roli nejžádanějšího poradce při fúzích a akvizicích připsala americká investiční banka Goldman Sachs.

Firma Objem transakcí (v mil. USD) Počet transakcí
Goldman Sachs 1 142 739 291
Morgan Stanley 1 000 050 287
JPMorgan 967 653 251
Bank of America
Merrill Lynch
754 733 190
Citi 666 419 214
Credit Suisse 558 176 164
Lazard 485 616 177
Barclays 372 202 150
Deutsche Bank 369 475 161
Centerview Partners 308 465 35

Zdroj: Business Insider

Nejbohatší rok?

Fúze a akvizice mají letos nakročeno k rekordním globálním objemům. Hodnota 1,3 bilionu dolarů z druhého čtvrtletí je bezprecedentní, stejně jako skutečnost, že hodnota transakcí přesáhla jeden bilion dolarů ve dvou po sobě následujících čtvrtletích.

Zdroj: Financial Times


Převzato z týdeníku Euro
Autor článku: Daniel Deyl

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek