Řemeslníků ubývá, zlepší jejich postavení nový živnostenský zákon?

7. 10. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Najít kvalitního řemeslníka je stále těžší. I když mají zákazníci k dispozici moderní internetové vyhledávací nástroje, ani ty nic nezmění nic na skutečnosti, že řemeslníků v České republice postupně ubývá.

Starší řemeslníci odcházejí do důchodu a jejich nástupců je výrazně méně, než před lety. Zatímco za posledních 15 let vznikalo průměrně více jak 24 tisíc nových řemeslných živností za rok, v posledním roce je to již pouhých necelých 10 tisíc nových živnostenských řemeslných oprávnění.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky (AMSP), která na tento trend upozornila, chce nyní napomoci ke zvýšení zájmu o řemesla i přípravou zcela nového živnostenského zákona. „Po velkých diskusích se všemi hlavními profesními spolky v ČR jsme dospěli k názoru, že další dílčí úpravy v živnostenském zákoně budou akorát další přeplátování zákona, který má již takto stovku záplat,“ vysvětluje Karel Havlíček, předseda AMPS.

„Není to výtka vůči těm, kteří zákoník doposud tvořili. Věřím, že vše bylo v dobrém úmyslu. Ale v tuto chvíli to již chce pojmout zákoník opravdu moderním způsobem odpovídajícím letopočtu a potřebám podnikání. To, co máme dnes, je zákoník minulé generace. A říkám to s respektem, nikoli s despektem,“ dodává Karel Havlíček.

V současnosti zadala asociace zpracování studie, která by měla upřesnit, které změny by měl nový zákoník přinést. „Do konce roku 2016 chceme vytvořit nové pilíře, porovnat se zákoníky v EU a vytýčit nové hřiště. V roce 2017 se musí udělat nová struktura zákoníku a vše se předjedná s koalicí i opozicí. Jakákoliv nová vláda musí mít nový živnostenský zákon ve svém programovém prohlášení. To je základní předpoklad,“ popisuje Karel Havlíček další kroky. V roce 2018 by se měl podle něj celý zákon napsat, schválit a od roku 2019 by mohl platit.

Současný živnostenský zákon podle asociace neodpovídá potřebám živnostníků ani spotřebitelů, kteří v jeho důsledku dostávají nekvalitní produkty.

Pozor – hodinový manžel!

Jedním z problémů současného zákona je i případ takzvaných hodinových manželů. Tedy výpomoc v domácnosti, která však často zasahuje do oborů, kterým by se měli věnovat výhradně dobře proškolení profesionálové.

„To, co u nás vzniklo, není liberální prostředí pro podnikání. To je chaos, v rámci kterého může například kvalifikované řemeslo dělat kdekdo. To se pochopitelně dotýká i spotřebitelů, kteří dostávají neodborný a někdy i nebezpečný produkt. Celý systém navíc podporuje šedou ekonomiku, sráží poctivé řemeslníky, ničí ceny a vytváří se klima, které hází do jednoho pytle jak profesionální řemeslníky, tak hodinové manžely. A je to napříč obory, jak u elektrikářů, instalatérů, tak třeba u malířů,“ popisuje Karel Havlíček situaci, kterou by chtěla asociace co nejdříve změnit.

Nový živnostenský zákoník musí být podle něj více diverzifikovaný a respektovat odlišnosti a potřeby oborů ve 21. století. Toho, že omezení hodinových manželů zhorší dostupnost řemeslníků, se předseda AMSP neobává. „To je běžný argument, těch, kteří se nechtějí pouštět do změn. Druhá fáma je to, že to takto chtějí v EU. A třetí alibistický argument je takový, ať si to marketingově ošetří cechy. Zcela bez skrupulí tvrdím, že toto skončí a kdo to nebude chtít přijmout, musí být odejit,“ klade Karel Havlíček důraz na nevyhnutelnost změn.

Nedostatek kvalifikovaných odborníků podle něj nevyřeší nasazení většího počtu pracovníků bez potřebné kvalifikace. „Představte si, že je nedostatek řidičů autobusů, a my to vyřešíme tím, že šoféra mohou dělat všichni kdo mají řidičák na auto. Vysvětlete prosím pasažérům na zastávce, že z důvodu nedostatku autobusáků je bude vozit někdo, kdo na to sice nemá papíry, ale že určitě umí jezdit, když šoféruje auto. Odvolá se na požadavek zaměstnanosti v EU, a na závěr dodá, že jestli to chceme změnit, ať si asociace autobusáků udělá pořádnou kampaň a profesionálních šoférů bude dostatek,“ dodává pro příklad šéf AMSP.

Krize postihne řezníky

Přesně zmapovat, kterých řemeslníků je nedostatek, není v současné situaci úplně jednoduché. „Hrozně těžko se to odhaduje, protože jsme si udělali prostředí, kdy hodinového manžela považuje národ za řemeslníka a 20 procent objednaných dodavatelů služeb přes takzvané řemeslné portály jsou hodinoví manželé, pracující obvykle na živnost volnou. Takže umyjí okna, opraví dveře, mrknou na bojler, vymění jističe a případně vybílí. Z tohoto pohledu je u nás řemeslníků dostatek a trh funguje, ale problém je, že toto nemá s řemeslem co do činění,“ popisuje Karel Havlíček.

Asociace odhaduje, že celkově chybí na trhu přibližně čtvrtina kvalifikovaných řemeslníků. „Ale jsou obory, kde je zle. Například nově vyučených řezníků je několik desítek ročně, ale na trhu jich dnes je aktivních 15 tisíc. Rychle dopočítáme, že během deseti let budeme mít třeba v tomto oboru velký problém,“ podotýká šéf AMSP.

I proto chce v rámci letošního Roku řemesel asociace velmi výrazně začít měnit zažitá pravidla. „I když se to mnohým nebude líbit, musíme si všichni vypít kalich hořkosti do dna. Mnoho let jsme vše odsouvali, vymlouvali se, a pokud tak budeme činit i nadále, začne nám téci do bot. Doslova. Bude nám totiž chybět pokrývač i klempíř,“ uzavírá Karel Havlíček.

Ministerstvo: nový zákon nepomůže

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) sice vítá snahy AMSP posílit postavení řemesel, z jeho pohledu na pokus učinit tak prostřednictvím změny živnostenského zákona je však cítit skepse. „Je otázkou, jak zákonem upravit kvalitu poskytovaných služeb a jejich bezpečnost. Živnostenský zákon upravuje podmínky, které musí podnikatel splnit při vstupu do podnikání, a není zaměřen na kvalitu v podnikání. U řemeslných živností jsou zákonem nastavena kritéria pro splnění odborné způsobilosti, a pokud je ohlašovatel živnosti splní, živnostenské oprávnění získá,“ zmiňuje mluvčí MPO František Kotrba.

„O zásadním zpřísnění podmínek neuvažujeme, neboť by se dotklo se zhruba 950 tisíc podnikatelů, kteří by museli dokládat novou odbornou způsobilost,“ dodává František Kotrba. Ministerstvo navíc v současné době připravuje vlastní novelu živnostenského zákona, jejíž znění chce s asociací konzultovat.

Zlepšování kvality služeb řemeslníků chce resort, spíše než změnou zákona, řešit ve spolupráci s oborovými organizacemi jednotlivých řemesel, tedy cechy. „Podporujeme proto seznamy řemeslníků – například cechy, u kterých je garantována kvalita a odbornost poskytovaných služeb. Domníváme se, že vedle získávání zkušeností, je podstatné průběžné sledování inovací v příslušném oboru, sebevzdělávání, získávání praxe s novými postupy a materiály. Neméně podstatnou oblastí je také profesionální klientský přístup k zákazníkům,“ zmiňuje František Kotrba.

Zabránit poklesu řemeslníků by podle něj měla pomoci například změna ve vzdělávacím systému, který by měl více preferovat technické a řemeslné obory.

Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek