Reverse charge se rozšiřuje i na dodání plynu a elektřiny

14. 1. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Vláda schválila rozšíření systému přenesení daňové povinnosti reverse charge u DPH na další položky. Nově by měl platit u dodání plynu a elektřiny. I v této oblasti dochází podle Ministerstva financí k rozsáhlým karuselovým podvodům.

Ministerstvo financí přitvrzuje v boji proti karuselovým podvodům. Jedním z nejúčinnějších nástrojů je podle Babišova rezortu právě reverse charge, za jehož rozšíření Česko bojuje také v Bruselu. I proto schválila vláda ve středu 13. ledna rozšíření této metody na dodání plynu a elektřiny, a to už pro letošní rok.

Reverse charge v podstatě znamená, že DPH platí odběratel, nikoli dodavatel. Co přesně si představit pod tímto pojmem a zda může být opatření účinné si přečtěte v textu Reverse charge: Dejte si pozor, kdo platí DPH na BusinessInfo.cz.

„Právě mechanismus přenesení daňové povinnosti, který spočívá v tom, že povinnost přiznat daň z přidané hodnoty se přesouvá z poskytovatele plnění na jeho příjemce, odstraňuje možnost vzniku tohoto typu podvodu,“ opakuje ministr financí Andrej Babiš.

Jde především o podvody v řetězci, kdy dodavatel zboží nebo poskytovatel služby, takzvaný chybějící obchodník, neuhradí daň na výstupu, zatímco konečný příjemce tohoto plnění uplatní nárok na odpočet daně na vstupu. Vice o karuselových podvodech najdete v textu Kontrolní hlášení k DPH: Proč má být účinnou zbraní na podvody? na BusinessInfo.cz.

Účinnost už od února?

Nově bude možné využít reverse charge i v případě, že celková částka základu daně v případě dodání vybraného zboží nepřekročí limit 100 tisíc korun, a to za předpokladu, že se na tom plátci dohodnou.

Režim přenesení daňové povinnosti u dodání plynu a elektřiny se týká pouze podnikatelských subjektů obchodujících s těmito komoditami, nikoli fyzických osob. „Navrhujeme účinnost již od 1. února 2016, neboť je nutné rychle a preventivně zareagovat na možné přenesení krácení daní z území jiných členských států na území České republiky,“ dodává Andrej Babiš.

Babiš dlouhodobě usiluje o to, aby tomuto problému venovala více pozornosti Evropská unie. Reforma společného unijního systému DPH je podle ministra nezbytná. Bez posvěcení Evropské komise - oblast DPH je silně regulována právem EU - ovšem není kompromis možný. Komise má aktuálně problém především s nejednotností jednotlivých členských zemí. Více si přečtěte v textu EU plošný reverse charge odmítá, ČR za něj bojuje na BusinessInfo.cz

„Jsem přesvědčen, že členské státy a Evropská komise by se v blízké budoucnosti měly věnovat boji proti daňovým únikům v oblasti DPH alespoň se stejným důrazem, jaký kladou na boj proti daňovému plánování v oblasti korporátní daně. Podvody na DPH ovlivňují rozpočty členských států více než agresívní daňové plánování daně z příjmů právnických osob, doplňuje ministr.

Redakčně upravená tisková zpráva Ministerstva financí ČR

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek