Rizika podnikání rakouských společností v zemích CEE

30. 3. 2016

  • Země: Rakousko
  • Datum zveřejnění: 29.03.2016

V polovině března se ve Vídni konal již sedmý ročník konference „Grow East“, kterou pořádala Writschaftskammer Österreich (Rakouská federální obchodní komora).

Konference se účastnili zástupci rakouských firem a firem sídlících ve Vídni, aby prodiskutovali současnou situaci a rizika podnikání v krajinách střední a východní Evropy. Mezi zúčastněnými byli například Martin Ehl, šéf zahraniční rubriky Hospodářských novin, manažer firmy Beiersdorf Mitja Zupancic, tržní analytik Tobias Schediwy nebo Manfred Berger, zakladatel institutu Neusicht.

Rozhodnutí orientovat se na východní trhy považuje prezident WKO Christop Leitl z dlouhodobého hlediska za správné. Jeho tvrzení podporují i statistická data, která jasně říkají, že export do Česka a Maďarska je vyšší než třeba vývoz do Velké Británie. Dá se tedy říci, že pokud chce Rakousko stále růst, potřebuje i nadále expandovat na východní trhy. Nyní však pozici rakouských firem ztěžuje růst domácích trhů v rámci regionu CEE, rostoucí státní regulace na podporu domácí produkce a například i hrozba znovuzavedení hraničních kontrol, což by, mimo jiné, omezilo mobilitu pracovní síly a flexibilitu dopravy a zásobování. A vzhledem k tomu, že v současnosti se export podílí 60 % na tvorbě rakouského HDP, by tato omezení mohla mít neblahé následky pro rakouský ekonomický růst. 

Zdroj: Horizont, Hospodářské noviny
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Vídni

Tisknout Vaše hodnocení: