Rodinným firmám se v Česku daří. Více si půjčují a investují

17. 8. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Tuzemské rodinné firmy jsou optimistické a stále více investují do budoucnosti. Téměř třetina z nich si plánuje v následujícím roce vzít úvěr na rozvoj podniku.

Rodinné podniky preferují investiční úvěry. Pro ty se rozhodlo 58 % firem. 

U společností s ročním obratem 10 až 100 milionů korun chce s půjčenými penězi investovat do budoucnosti dokonce 68 % z nich. U téměř dvou třetin firem, jež si vzaly úvěr v minulosti, došlo k navýšení obratu či zisku o více než 15 %.

Vyplývá to z průzkumu, který při příležitosti zahájení dalšího ročníku soutěže Equa bank Rodinná firma roku uskutečnila mezi zástupci rodinného byznysu agentura IPSOS. Do zmíněné soutěže se mohou firmy přihlásit až do 10. září na stránkách www.rodinnafirmaroku.cz.

Frčí i provozní půjčky

Kromě investičních úvěrů se rodinné firmy zajímají i o provozní půjčky, v loňském roce si podobnou půjčku vzalo 34 % rodinných firem. Kontokorent si sjednalo 29 % z nich a finanční leasing jen o procento podniků méně.

Rodinné firmy přitom mají v oblibě nové banky, jež malým a středním podnikům nabízejí osobnější a vstřícnější přístup. V loňském roce měli tento pocit čtyři z deseti dotázaných.

Na druhou stranu polovina rodinných firem, které si v loňském roce vzaly úvěr, narazila během tohoto procesu na překážky. Nejčastěji šlo o příliš vysoké požadavky na zajištění (32 %), přísné podmínky pro schválení (29 %), velkou administrativní zátěž (28 %) či časovou náročnost (21 %).

„Naší filozofií je u podnikatelských úvěrů zjednodušení dokládání dokumentů, abychom snížili časovou prodlevu firmy mezi zažádáním a poskytnutím úvěru. Investiční úvěr je přitom možné splácet až 30 let a není limitovaný výší. Ta se odvíjí od objemu investice. Vždy se přizpůsobujeme konkrétním požadavkům firmy. Podle letošního výzkumu je totiž nesrozumitelnost úvěru problémem pro osm procent rodinných firem,“  říká ředitel rozvoje obchodu firemního bankovnictví Equa bank Luboš Janoušek.

Equa bank je generálním partnerem zmíněného soutěžního klání. Mezi mediální partnery patří stejně jako loni i server Businessinfo.cz.

Podrobnosti o loňském ročníku si přečtěte v článku Rodinná firma roku 2016: Uspěli cukráři, stavaři i výrobci implantátů na Businessinfo.cz

 

Rodina jako konkurenční výhoda?

Mnoho představitelů rodinných firem považuje fakt, že podnikají s blízkými příbuznými, za svou konkurenční výhodu.

Budí to podle nich větší důvěru u dodavatelů a nemají problém s motivací zaměstnanců, kteří jsou členy rodiny. Letos je o tom přesvědčeno dokonce o 3 % více respondentů než loni.

Firmy se ale více než v roce 2016 potýkají se získáváním kvalitních zaměstnanců. Jako problém to letos pociťuje 57 % oslovených zástupců rodinného byznysu. Také jich se stejně jako ostatních podnikatelských subjektů dotýká nízká nezaměstnanost a nedostatek lidí na trhu práce.

To potvrzuje i předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček: „Stále častěji se brzdou dalšího rozvoje firem stává nedostatek pracovníků, a to na všech úrovních. Pro firmy je to dost frustrující, neboť fakt, že zákazníci mají zájem, výrobní kapacity jsou dostatečné a my nejsme schopni v řádném čase vyrobit a dodat díky nedostatku lidí, je pro každého podnikatele zlým snem. Nejde přitom jen o ztrátu zejména zahraničních trhů, ale i o to, že si firmy nevytvoří v době růstu dostatečnou finanční rezervu pro horší časy.“

Významné pilíře ekonomiky

 Soutěž Equa bank Rodinná firma roku oceňuje přihlášené subjekty podle ekonomických i neekonomických kritérií, jako je například zapojení do společensky prospěšných aktivit.

„Rodinné firmy vnímáme jako významné pilíře naší ekonomiky, proto je naším cílem je podpořit a motivovat k dalšímu rozvoji. Zároveň na ně chceme upozornit veřejnost,“ říká Janoušek. Vítěze soutěže Equa bank Rodinná firma roku vybírá odborná porota, od roku 2014 se uděluje také Cena veřejnosti. Letos poprvé se hlavní cena udělí ve dvou kategoriích, soutěžící budou rozdělení na malé a střední firmy.

Rodinné firmy se do soutěže mohou přihlásit na webových stránkách www.rodinnafirmaroku.cz. Soutěž pořádá Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR). Generálním partnerem je Equa bank, partnery společnosti Deloitte Advisory, LeasePlan GO a Amway.

 

Redakčně upravená tisková zpráva Equa Bank

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek