Rok 2015 má být rekordní v prodeji automobilů v Indonésii.

24. 11. 2015

  • Země: Indonésie
  • Datum zveřejnění: 23.11.2015

Ilustrační obrázekPoprvé v indonéské historii bylo prodáno více než 1 mil. aut za rok v roce 2012. Přestože, se trochu zpomalil reálný růst HDP na 5,1 %, bylo v roce 2014 prodáno rekordních 1 191 842 vozidel. Podle všech dostupných analýz bude tento trend pokračovat i v roce 2015, kdy se očekává překonání prodejů za 1 kalendářní rok. Odhady pracují s množstvím 1.300.000 kusů.

Tento trvalý expanzivní růst automobilového trhu je vyvolán pozitivním ekonomickým růstem, který je doprovázen zvyšující se spotřebou a optimismem kupujících do dalších let. Indonésie je čtvrtou nejlidnatější zemí planety s 250 milióny lidí, přičemž 43 % je mladších 25 let. Ve srovnání s jinými zeměmi regionu potom vlastnictví automobilů dosahuje v současnosti kolem 80 aut na 1000 obyvatel, zatímco v Thajsku je to 123 a v Malajsii dokonce 300 aut.

Růst prodejů aut zřejmě neohrozí ani zvýšení cen pohonných hmot, které vláda přestala dotovat. Ani nárůst úroků z úvěrů (70 % všech aut je prodáno na úvěr) zatím nevedlo k nějakém velkému ovlivnění automobilového sektoru.

Atraktivnost indonéského trhu neušla pozornosti globálních hráčů v tomto průmyslu, kteří do Indonésie masivně investují. Vedle tradičních zahraničních investorů z Japonska, kteří si chtějí udržet hlavní podíl trhu, se začalo více investovat i z Evropy, USA, Indie a Jižní Koreje. Za poslední 2 roky to představuje částku USD 3.3 mld. Většina zahraničních investic se potom koncentruje do továren na Jávě a hlavně na okolí hlavního města Jakarty.

Klíčovými producenty automobilů s podílem trhu 90 % jsou japonské firmy. Zvláště Toyota, které patří 34 % trhu. Nejprodávanějším autem posledních 8 let je vůz Toyota Avanza – sedmimístné velkoprostorové MPV.

Zdroj: Zahraniční kancelář CzechTrade Jakarta, EIBN
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Jakartě.

 

Tisknout Vaše hodnocení: