Ropné trhy jsou na cestě ke stabilizaci cen ropy

26. 4. 2017

  • Země: AE - Spojené arabské emiráty
  • Datum zveřejnění: 26.04.2017

shutterstock_539042923_ropa_120.jpgV návaznosti na zasedání členských států společnosti vyvážející ropu OPEC a za přítomnosti i některých významných nečlenů OPEC vyvážející ropu, které se koná v hlavním městě Spojených arabských emirátů Abu Dhabi, bylo dohodnuto omezení těžby ropy. Generální sekretář OPEC oznámil, že dohoda o snížení těžby této klíčové suroviny o 1,8 milionů barelů ropy denně povede ke stabilizaci cen ropy.

Pochopitelně, že takováto dohoda je vedena především snahou států těžících a vyvážejících ropu k zvýšenému tlaku na cenu a postupnému vyprodání skladových zásob této komodity.

V konečném důsledku pro českého zákazníka lze očekávat pozvolné zvyšování cen ropných produktů, především pak pohonných hmot. Lze také předpokládat, že v následujících měsících bude cena pohonných hmot v České republice tažena zvyšující se poptávkou, způsobenou blížícím se obdobím prázdnin a dovolených.

Dalším faktorem, který se může významně promítnout do cen ropy, potažmo ropných produktů a derivátů, bude vývoj amerického dolaru na světových trzích. Nicméně z hlediska současného vývoje nic nenapovídá razantnímu výkyvu kurzu amerického dolaru v krátkodobém horizontu.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Dubaji.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: