Ropovodu Northern Gateway se vrací život.

26. 5. 2016

  • Země: Kanada
  • Datum zveřejnění: 25.05.2016

Dceřiná společnost Enbridge požaduje od NEB prodloužení platnosti ustanovení a prezentuje projekt jako “skutečné partnerství” s původními obyvateli.

Ropovod Enbridge Northern Gateway ukazuje v současné době známky života, protože firma by ráda začala stavět. 

ilustrační obrázekNavrhovaný $6.5 miliardový projekt bude dopravovat do přístavu Kitimat v Britské Kolumbii (přibližně 1,177 km od Bruderheim, Alberta) 525,000 barelů ropy denně. Projekt byl odsouhlasen kanadskou vládou in roce 2014 s připojenými 209 podmínkami.

Northern Gateway sděluje, že spolu s 31 partnery původních obyvatel, si firma požádala u NEB o tříleté prodloužení jejich ustanovení, aby firma získala více času pro dosažení právní a regulační jistoty a aby mohla pokračovat v jednáních.

Rozhodnutí může být překvapením pro některé průmyslové pozorovatele a diváky, kteří se shodli, že si nemyslí, že projekt bude pokračovat. Globe a Mail vyhlásil projekt za “mrtvý” na začátku roku 2012 a znovu minulý prosinec, když nově zvolený premiér Justin Trudeau sliboval utváření moratoria ropných cisteren v severní části Britské Kolumbie, což by zahrnovalo vjezd a výjezd tankerů z/do města Kitimatu, cílového stanice ropovodu.

Ale v poslední době, federální vláda, která má pravomoc schvalovat ropovod, naznačila, že ještě je naděje, že projekt se uskuteční.

Když byl ministr dopravy pan Marc Garneau dotázán ohledně toho, kdo je zodpovědný za formalizaci moratoria, řekl, že by to bylo “předčasné” prohlásit projekt za mrtvý. Financial Post oznámil, že vláda zvažuje udělat výjimku v rámci moratoria tankerů přepravujících určitý typ ropných produktů.

K boji s tímto problémem, Northern Gateway nyní prezentuje projekt jako “skutečné partnerství mezi průmyslem a původními obyvateli a lidmi Metis a připouští, že firma mohla již dříve pracovat na vybudování lepších vzájemných vztahů.

“Naší prioritou je pokračovat v budování vztahů s prvními národy a komunitami Metis, řekl John Carruthers, prezident společnosti Northern Gateway, ve svém prohlášení.“Od začátku, Northern Gateway měla usilovat o budování lepších vztahů mezi Původními Obyvateli a komunitami Metis, zvláště v západní části Britské Kolumbie. I když jsme měli ty správné úmysly, měli bychom lépe naslouchat a pěstovat tyto kritické vztahy a rozvíjet společné plány jako opravdoví partneři.”

Northern Gateway říká, že Enbridge a jeho partneři sníží svůj podíl na projektu, aby se zvýšilo vlastnictví původních obyvatel a lidí Metis  z 10 procent na 33. Bude to dvojnásobně prospěšné pro Původní Obyvatele a komunity Metis, protože se jejich vlastnictví zvýší z $1 miliardy na 2 miliardy dolarů.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Kanadě.

 

Tisknout Vaše hodnocení: