Rozhodnutí chorvatské vlády ohledně dvou strategických projektů

16. 6. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Rozhodnutí chorvatské vlády ohledně dvou strategických projektů Přestože vládní krize v Chorvatsku nabírá na obrátkách, v jedné záležitosti si zachovala chorvatská vláda jednotu. Jednomyslně přijala rozhodnutí týkající se výstavby první fáze plovoucího terminálu LNG u ostrova Krk a rozhodnutí o udělení licencí na průzkum a těžbu uhlovodíků na pevnině.

Oba projekty, pokud budou realizovány, aby podstatnou měrou přispěly k energetické nezávislosti a bezpečnosti Chorvatska.

Plovoucí LNG terminál

Tento projekt již vloni obdržel statut strategického projektu a byl také zahrnut do evropské strategie týkající se skladování kapalného přírodního plynu. Ministr hospodářství Panević přímo srší optimizmem a je přesvědčen, že během dalších dvou až tří měsíců může být podepsán kontrakt se strategickým investorem pro výstavbu vlastního terminálu, která by dle přijatého plánu mohla začít v roce 2018.

Ministr také potvrdil, že plovoucí terminál bude přibližně třikrát menší, než kdyby byl umístěn na pevnině, a bude mít kapacitu cca 2 mld. kubíků. Aktuální informace na webu LNG Hrvatska.

Těžba uhlovodíků na pevnině

Na základě výběrového řízení, které běželo od července 2014, bylo rozhodnuto udělit licence místní společnosti INA (licence k jednomu těžebnímu poli), společnosti Oanda Plc of Nigeria (taktéž licence k jednomu těžebnímu poli) a společnosti Vermilion Energy of Canada (licence ke čtyřem těžebním polím). Licence k průzkumu jsou uděleny na 5 let a k vlastní těžbě na 25 let.

Vláda je přesvědčená, že případná těžba uhlovodíků nejen zvýší energetickou bezpečnost a nezávislost Chorvatska, ale i podstatným způsobem oživí místní ekonomiku, hlavně zapojením lokálních dodavatelů a také podstatně přispěje ke zvýšení zaměstnanosti. Aktuální informace jsou na webu AZU.

Zastupitelský úřad ČR v Záhřebu oba strategické projekty sleduje a o dalším vývoji bude informovat.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek