Rozhodnutí o snížení garantovaných minimálních cen zelené energie

14. 1. 2014

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 13.01.2014
  • Zdroj: Il quotidiano immobiliare

Úřad pro elektrickou energii a plyn (AEEG) zveřejnil na konci měsíce prosince 2013 rozhodnutí (rozhodnutí číslo 618/2013), kterým stanovuje snížení minimálních garantovaných cen energie vyprodukované z obnovitelných zdrojů energie. Kromě garantovaných cen energie se rozhodnutím snižuje také množství dotované elektrické energie: fotovoltaika z 2 na 1,5 miliony kWh.

Rozhodnutí Úřadu pro elektrickou energii a plyn samozřejmě přináší spolu s novým rokem vlnu nevole a kritiky. Asociace výrobců elektrické energie z obnovitelných zdrojů prohlašuje, že zrušení minimálních garantovaných výkupních cen pro fotovoltaická zařízení do 1 megawattu bude mít zničující dopad minimálně na 60 tisíc zařízení. ilustrační obrázek

Aktuálně je pobídka určena pro první dva vyprodukované miliony kWh, zatímco po snížení podpory zelené energie se tato hranice snížila na milion a půl vyprodukovaných kWh. Snížení minimálních cen se týká elektrické energie ze všech OZE: nejnižší snížení se týká vodních zdrojů a zařízení na biomasu, zatímco v případě fotovoltaiky se minimální garantovaná cena snížila o polovinu (z 80,6 na 37,8 euro/MWh).

Snížení minimálních garantovaných cen, dle výpočtů AEEG, umožní úsporu v hodnotě 76 % (190 milionů euro) z celkových nákladů na výkup zelené elektřiny (představuje 250 milionů euro). Nové minimální garantované ceny zelené elektřiny vstoupily v platnost k 1. lednu tohoto roku.

Zpracovala Ivana Třosková, zahraniční zastoupení MPO v Miláně.

Tisknout Vaše hodnocení: