Rozvoj hospodářských styků Chorvatska a Turecka

28. 4. 2016

  • Země: Turecko, Chorvatsko
  • Datum zveřejnění: 26.04.2016

V úterý 26. dubna 2016 navštíví Záhřeb turecký prezident Recep Tayyip Erdogan; v jeho doprovodu je i podnikatelská mise v impozantním počtu 115 představitelů tureckého hospodářského života. Jejich zájem se soustředí na investiční příležitosti, a to hlavně v turistice, zdravotnictví a obchodu s nemovitostmi.

Turečtí podnikatelé vidí šanci ve skutečnosti, že Chorvatsko je členem Evropské unie, čímž se jim otevírá trh s 500 miliony obyvatel. Naopak samotný turecký trh s téměř 80 miliony obyvatel je velkou příležitostí pro chorvatské firmy. Společně by pak mohly vstupovat na třetí, tzv. „turkofonní“ trhy od Ázerbajdžánu po Kyrgyzstán.

Zaměření na chorvatský trh potvrzuje např. skupina Dogus, jejíž majitel Ferit Sahenk je členem hospodářské delegace. Firma je největším tureckým investorem do chorvatské turistiky. Dosud vložil do marín a hotelů více než 300 milionů EUR. V hotelovém sektoru investovala skupina nejvíce v Šibeniku do D-Resortu; v Zadaru staví hotel Maraska a avizuje „realitní projekt“ v Záhřebu. Kromě řetězce marín „D-Marin“ vlastní Dogus i 11 % v ACI (Adriatic Croatia International Club) a projevil zájem i o zbývající část v případě, že se chorvatský stát rozhodne k prodeji svého podílu.

Přítomnost členů vedení CNR Holdingu, jednoho z největších světových organizátorů obchodních veletrhů, jakož i nízkonákladové letecké společnosti Pegasus Airlines v podnikatelské misi, potvrzuje záměr vybudovat v Záhřebu a Dubrovníku kongresová centra a nové letištní terminály v obou chorvatských městech. Pegasus totiž už létá do Bělehradu, Skopje či Sarajeva, ale nikoliv do Záhřebu.

Společnost Net Holding přijíždí do Záhřebu se zřejmým zájmem o investice do turismu a kasin, segmentu, který je v Chorvatsku v podstatě nerozvinutý. Značka Merit firmy Net spojuje turistiku s hráčským businessem; v regionu jihovýchodní Evropy má firma zájem o koupi hotelu Avala v černohorské Budvě, kde již vloni otevřela kasino.

Další turecká firma, Alvimedica, která je významným světovým výrobcem lékařských přístrojů pro intervenční kardiologii a patří mezi tři největší evropské výrobce stentů a provozuje pět klinik v Turecku, Itálii a Nizozemsku, pokračuje ve svém zájmu o kardiologickou kliniku v Dugopolju nedaleko Splitu.

Posilovat styky s Chorvatskem přijíždí do Záhřebu i majitel holdingu Mustafa Süzer, v jehož portfoliu je i malá Kentbanka, která v zemi již působí. Mise se účastní i představitelé firmy Arcelik, do níž patří výrobci Beko a Grundig. Tyto firmy jsou v Chorvatsku vedoucími značkami bílé a hnědé techniky.

Výši obchodní bilance Chorvatska a Turecka označil předseda Chorvatsko-tureckého sdružení přátelství Goran Beus Richembergh za neuspokojivou. Celkový obrat v loňském roce dosáhl 348,8 milionů EUR, z čehož chorvatský vývoz činil pouze 104,4 mil. EUR a dovoz 244,4 mil. EUR. Předseda sdružení se nicméně domnívá, že vzájemná obchodní výměna Chorvatska s Tureckem může během následujících dvou let překročit hranici jedné miliardy euro. Prostor pro chorvatské firmy vidí zejména v potravinářské výrobě, kovoobráběcím průmyslu a strojírenství, stejně jako v investicích do energetiky a obnovitelných zdrojů energie.

Beus Richembergh navrhuje možnost zvážit vybudování velkého logistického centra na trase Križ, Kutina a Ivanić Grad. Touto cestou směrem do severní Evropy denně projíždějí stovky tureckých kamionů. Centrum by tak mohlo sloužit jako překladiště zboží, výměn řidičů či servisní zastávka.

Zdroj: hospodářský deník „Poslovni dnevnik“, Záhřeb
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Záhřebu.

Tisknout Vaše hodnocení: