Rozvoj plynárenského, ropného a energetického odvětví Uzbekistánu

26. 5. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Rozvoj plynárenského, ropného a energetického odvětví Uzbekistánu Nedávno uskutečněná mezinárodní výstava a konference Oil & Gas Uzbekistan 2016 (Taškent, 18. – 20. května 2016) představila poměrně značný potenciál možné mezinárodní spolupráce v odvětvích těžby, úpravy a zpracování zemního plynu a ropy, recyklace ropných produktů, výroby elektrické energie atp., a to i předvedením úspěšného dokončení a zprovoznění několika rozsáhlých společných investičních projektů.

Významnou událostí, na jejímž pozadí se odehrávalo slavnostní otevření zmíněné mezinárodní výstavy, bylo zahájení provozu uzbecko-bulharského závodu na recyklaci minerálních olejů v Angrenu vzdáleném přibližně 150 km jihovýchodně od Taškentu.

Výrobu v uvedeném společném podniku pod názvem Uz-Prista Oil symbolicky prostřednictvím telekonference spustil bulharský premiér Bojko Borisov, který se v rámci své pracovní návštěvy Uzbekistánu zúčastnil i slavnostního zahájení OGU. Společně s premiérem Borisovem spouštěcí tlačítko zmáčkl i uzbecký vicepremiér Gulomdžon Ibrahimov.

Nový uzbecko-bulharský závod bude ročně recyklovat přibližně 40 tisíc tun použitých minerálních olejů. Majoritní podíl 51 % vlastní bulharská společnost Prista Oil, která do společného projektu investovala 19 mil. USD. Uzbeckým partnerem je společnost Uzneftmahsulot, která je součástí státního holdingu Uzbekněftěgaz.

Bulharský premiér byl v průběhu své návštěvy přijat prezidentem Uzbekistánu I. Karimovem, s nímž diskutoval perspektivy dalšího rozvoje uzbecko-bulharských vztahů v oblasti ekonomické spolupráce včetně konkrétních průmyslových odvětví, dopravní a turistické oblasti a vytváření společných podniků.

Důležitým partnerem Uzbekistánu (kromě řady jiných oblastí rovněž) v odvětví těžby, úpravy a zpracování zemního plynu je Jižní Korea. Emblematickým příkladem této mezistátní kooperace se stal Usťjurtský plynárensko-chemický komplex (Ustyurt Gas Chemical Complex – UGCC), který byl slavnostně uveden do provozu dne 21. května 2016 za přítomnosti předsedů vlád Jižní Koreje Hwang Kyo-Ahna a Uzbekistánu Šavkata Mirzajeva.

Uvedený komplex je výsledkem činnosti uzbecko-korejského společného podniku Uz-Kor Gas Chemical založeného již v roce 2008 a je tvořen pěti závody zaměřenými na separaci a úpravu zemního plynu, výrobu etylénu, polyetylénu, polypropylénu a elektrické energie. Na realizaci projektu se od roku 2012 podílejí jihokorejské společnosti Korea Gas Corporation (KOGAS), Lotte, STX Energy.

Generální technologií pro jednotlivé dodávky zajišťovaly společnosti Samsung Engineering, GS Engineering a Hyundai Engineering. Uzbeckým partnerem je státní holding Uzbekněftěgaz. Náklady na projekt představují přibližně 4 mld. USD, přičemž jednotliví účastnící vložili do projektu z vlastních zdrojů 1,4 mld. USD a zbylých více než 2,5 mld. USD tvoří půjčky mezinárodních finančních institucí. UGCC bude ročně zajišťovat zpracování 4,5 mld. m3 zemního plynu a výrobu 400 tis. tun vysokohustotního polyetylenu (HDPE), 100 tis. tun polypropylénu a stejné množství pyrolýzového benzínu a dalších derivátů.

Investice do těžby a zpracování zemního plynu nabírají v Uzbekistánu na stále větší vážnosti. Státní holding Uzbekněftěgaz nedávno dokončil rozpracování dalších pěti nalezišť plynu a plynového kondenzátu v Samantepu, Girsanu, Čulkovaru, Kumli a v Taylyaku s celkovou kapacitou těžby 3,8 mld. m3 plynu a 68 tis. tun kondenzátu.

Dosavadní hodnota investic do těchto objektů představuje 334 mil. USD. Do roku 2020 by měl objem těžby na těchto nalezištích dosáhnout 6,8 mld. m3 plynu a 160 tis. tun plynového kondenzátu ročně. Dle současných průzkumů existuje možnost těžby uhlovodíků na více než 60 % uzbeckého území.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Taškentu (Uzbekistán).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek