Rozvoj spolupráce české a ukrajinské strany v oblasti leteckého průmyslu

30. 12. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Rozvoj spolupráce české a ukrajinské strany v oblasti leteckého průmyslu Dne 12. prosince 2016 proběhly v Kyjevě konzultace k možnostem spolupráce České republiky a Ukrajiny v leteckém průmyslu v návaznosti na Česko-ukrajinské letecko-průmyslové fórum, které se uskutečnilo na Ukrajině v polovině října 2016.

Dne 12. prosince 2016 se v Kyjevě uskutečnily konzultace prezidenta Asociace leteckých výrobců ČR  (ALV ČR) J. Kašpara s generálním ředitelem Výzkumného institutu leteckých technologií (UkrRIAT) G. Kryvovem k možnostem spolupráce v oblasti leteckého průmyslu.

Generální ředitel UkrRIAT G. Kryvov mj. informoval o aktivitách leteckého průmyslu na Ukrajině a potvrdil zájem o rozvoj výrobní kooperace a vědecko-technické spolupráce s českým leteckým sektorem. Prezident ALV ČR J. Kašpar detailně seznámil ukrajinské partnery s výrobními aktivitami  leteckého průmyslu v ČR, kde je vyráběn letoun L–410, byl vyvinut nový dvoumotorový turbovrtulový letoun EV 55, vyrábí se celá řada malých letadel apod. Byly posouzeny možnosti spolupráce ve výzkumné oblasti včetně přímé spolupráce Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLU) s UkrRIAT.

Obě strany též posoudily perspektivy spolupráce v rámci unijních výzkumných projektů. Bylo dohodnuto, že v prvním čtvrtletí 2017 se uskuteční pracovní mise ukrajinské strany do ČR, v rámci které budou posouzeny otázky výrobní spolupráce s vybranými českými společnostmi. Na podzim 2017 budou v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie vyhodnoceny dosavadní výsledky dialogu k rozšíření bilaterální spolupráce v oblasti leteckého průmyslu a posouzeny další možnosti přímé spolupráce v tomto sektoru.

Jednání navazovalo na Česko-ukrajinské letecko-průmyslové fórum, které se uskutečnilo v Kyjevě dne 12. října 2016 za účasti 17 českých a ukrajinských společností a institucí z oblasti leteckého průmyslu jako je BPS Velká Bíteš, Jihostroj, LOM Praha, Unis, Antonov, Motor Sič, Podnik 410 civilního letectví apod. Koordinací aktivit navazujících na výsledky fóra je na české straně pověřena Asociace leteckých výrobců ČR a na ukrajinské straně výzkumný institut UkrRIAT.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Kyjevě (Ukrajina). Autor: František Trojáček, rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek