Rubl je příliš silný, inflace příliš nízká

15. 3. 2017

  • Země: RU - Rusko
  • Datum zveřejnění: 15.03.2017

V polovině února letošního roku, kdy dolar dosáhl minima za jeden a půl roku ve výši 56,55 rublů, Ministr ekonomického rozvoje RF, kterému se nelibí příliš prudké posilování rublu, ujišťoval, že rubl začne slábnout. Podle základní prognózy ministerstva by měl být průměrný roční kurz k dolaru 67,5 rublů, a ne aktuálních asi 59 rublů. Někteří odborníci se ale domnívají, že je možné, že rubl se nevzdá svých pozic.

Ministerstvo financí RF od 7. února do 6. března utratilo 113,1 miliardy rublů na devizovém trhu (6,3 miliardy rublů. denně). Předpokládalo se, že vstup Ministerstva financí na trh přivede k oslabení kurzu rublu o zhruba 10 %, což by poskytlo vyšší příjmy do rozpočtu. Nicméně, únorové finanční intervence neměly znatelný účinek. Resort plánuje mezi 7. březnem a 6. dubnem 2017 nakoupit devizy už jen za 70,5 miliard rublů. Denní objem nákupů by měl činit 3,2 miliardy rublů. Ve srovnání s předchozí intervencí snížil úřad svou aktivitu skoro o polovinu.

Rezort financí nakupuje devizy za dodatečné příjmy z těžby ropy a zemního plynu vyplývajících z ceny ropy nad 40 USD za barel (na této ceně ropy se zakládá ruský rozpočet).

Vedoucí investičního odboru "Raiffeisen Capital" Vladimir Vedeneev např. uvádí, že kurz ruské měně je určován především kolísáním cen ropy a přílivem či odlivem prostředků nerezidentů na ruské dluhopisy, a ne devizovými intervencemi Ministerstva financí.

Předpověď inflace Ministerstva ekonomického rozvoje RF a Centrální banky RF pro rok 2017 činí 4 %. Přesto v únoru klesla oficiální inflace na historické minimum pro tento měsíc a dosáhla 0,2 %.

Tisknout Vaše hodnocení: