Ruské embargo vůči Západu. Šance pro Turky?

28. 8. 2014 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Rusko v současnosti v reakci na sankce Evropské unie vyhlásilo embargo na dovoz potravin ze západních zemí. Například dovoz ovoce se údajně chystá nahradit mimo jiné importem z Turecka. Dá se říct, že Turecko na protiruských sankcích vydělá?

Dá se říci, že ano, nicméně s jistými zásadními omezeními. Turecko má určitě v oblasti agro-potravinářského sektoru co nabídnout. Až 49,7 procenta území Turecké republiky je zemědělsky obděláváno a využíváno pro agrární účely, přičemž podíl v zemích EU-28 tvoří 41 procent. Vývoz zemědělských a potravinářských položek z Turecka v r. 2013 činil 16,99 miliardy dolarů, což ve vztahu k celkovým exportním výkonům turecké ekonomiky představuje 11,2 procenta.

Turecko je dlouhodobě světová jednička v produkci a exportu lískových oříšků, fíků, meruněk a třešní. U melounů, lilku, višní je celosvětově na pozici druhé, respektive třetí pozici u plodin jako jahody, kaštany, pistácie, vlašské ořechy, čočka, zelené fazole, med a paprika.

Celková produkce zeleniny a ovoce Turecké republiky dosáhla v r. 2013 27,9 mil. tun, což představuje zhruba 55–60 procent produkce všech osmadvaceti států EU. V těchto komoditách je Turecko za normálních okolností vysoce kompetitivní, zejména v poměru kvalita/cena, a to díky příznivému klimatu a nízké ceně pracovní síly.

Turecko potrápily mrazy a sucho

vlajkaNicméně jsou zde v tomto roce zásadní nová omezení, a to neobvyklé mrazy, které zasáhly citelně některé tradičně ovocnářské regiony na konci března 2014 a následné extrémní a dlouhodobé sucho. Toto je pro turecký agro-potravinářský sektor značně limitující. Letošní produkce ovoce bude, v závislosti na druhu plodiny, řádově o 20 až 80 procent nižší. Signifikantní pokles produkce, a de facto i exportních příležitostí, lze pozorovat zejména u meruněk. Zde je pokles nejmarkantnější, a to až o 90 procent. Z obvyklé produkce ve výši 428 tisíc tun na velmi slabých 30 tisíc tun tento rok.

Tento nepříznivý vývoj znamená samozřejmě růst spotřebitelských cen na domácím trhu, ale i vyšší ceny exportní. Lze konstatovat, že turecká produkce, hlavně ovoce, bude na zahraničních trzích, a to nejen v Rusku, trpět nižší cenovou konkurenceschopností. V této souvislosti bych spíše sázel na masivní nástup brazilského, potažmo latinoamerického exportního potenciálu, a to nejen v oblasti zeleniny a ovoce, ale zejména pak živočišné produkce. Zde je Turecko stále ještě závislé na dovozu červeného masa a živého skotu. Turečtí chovatelé skotu trpí velkou fragmentovaností, jde totiž o málo výkonné rodinné farmy.

Naopak Turecko je jedním z největších producentů a současně exportérů mléka a mléčných výrobků ve svém regionu. Vzhledem ke skutečnosti, že tamní firmy (po splnění certifikačních kritérií) jsou od 3. 4. 2013 oprávněny exportovat mléko a mléčné výrobky do zemí EU, lze predikovat, že export těchto položek by mohl částečně nahradit evropskou produkci na ruském trhu a turečtí exportéři by tak mohli část této produkce přesměrovat na ruských trh.

Převzato z teritoriální přílohy deníku E15 Turecko
Arnošt Kareš, vedoucí obchodního a ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v Ankaře

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek