Rusko má zájem o české zemědělské a potravinářské technologie

2. 9. 2016

Náměstek ministra zemědělství Ruské federace Jevgenij Vasilievič Gromyko se zúčastnil výstavy Země Živitelka 2016. Rusko v době aktuálního embarga usiluje o potravinovou soběstačnost, a tak investuje do zemědělství a potravinářství. Rozšiřují plochy polí, zakládají farmy, zvyšuje se produkce. Proto se mj. i v České republice Rusové poohlížejí po moderních zemědělských a potravinářských technologiích a know-how.

Náměstek Gromyko se zúčastnil zahajovacího dne výstavy Země Živitelka, kde ho zaujala vyjádření prezidenta Zemana, předsedy Senátu Štěcha a dalších představitelů, kteří kritizovali sankce mezi Evropskou unií a Ruskem. Gromyko navštívil stánky několika českých firem, kde projednával konkrétní možnosti spolupráce. Prioritní obory jsou podle něj akvakultura, budování farem a závodů pro živočišnou výrobu, genetika, technologie a zařízení pro zpracování půdy a další. Jako velmi perspektivní vidí spolupráci s ruskými menšími a středními podnikateli – zemědělci. Jednak je to segment, do kterého směřuje řada státních dotací, a zároveň má Česká republika zkušenosti s tím, co potřebuje farmář, který má 50 až 100 kusů skotu. Podle něj bude Rusko v budoucnu potřebovat také náhradní díly na aktuálně nakupovanou techniku.

Během česko-ruského semináře věnovaného moderním technologiím v zemědělství se vyjádřil, že: "Až skončí sankce, můžeme se vrátit k tradičním komoditám, jako jsou vejce, chmel nebo syrovátka, ale nejperspektivnější oblastí do budoucna jsou technologie." Tento seminář zahajoval společně s náměstkyní ministra zemědělství ČR Jaroslavou Beneš Špalkovou, s kterou jsou zároveň spolupředsedové česko-ruské Pracovní skupiny pro zemědělství.

Z návštěvy vyplynulo několik konkrétních námětů, které budou v rámci Pracovní skupiny dále rozpracovány. Další příležitostí pro jednání o spolupráci v oblasti zemědělství a potravinářství bude podnikatelská mise náměstkyně Beneš Špalkové do ruského Baškortostánu v letošním říjnu, na které náměstek Gromyko přislíbil účast.

 

Nikola Hrušková, zemědělský diplomat, Velvyslanectví ČR v Moskvě

Více informací na: http://www.mzv.cz/moscow/cz/obchod_a_ekonomika/aktuality_oeu/rusko_ma_zajem_o_ceske_zemedelske_a.html

Tisknout Vaše hodnocení: