Rusko nepřeruší dodávky plynu Turecku po sestřelení vojenského letounu

1. 12. 2015

  • Země: Turecko
  • Datum zveřejnění: 01.12.2015

Ilustrační obrázekSestřelení ruského vojenského letounu nebude mít vliv na dodávky zemního plynu Ankaře, sdělil v úterý zástupce ruského ministra energetiky Anatoly Yanovsky. Dodávky Turecku budou pokračovat podle závazků vyplývajících z kontraktu mezi Moskvou a Ankarou. Ruská zpravodajská agentura TASS citovala Yanovského, který v uterý řekl “Nemůže to být jinak”, uvedl to jako odpověď na otázku jestli Moskva bude nadále dodržovat podmínky smlouvy. Turecko dováží 95 % své energie ze zahraničí, z toho 55 % představuje spotřeba zemního plynu a 30 %  ropy dováží z Ruska.

Hlavním dodavatelem výstavby první turecké jaderné elektrárny, která probíha navzdory kritice, je právě  ruským státem vlastněná společnost Rosatom. “Nemyslím si, že situace mezi dvěma zeměmi bude mít ekonomické důsledky. Rusko už v minulosti nereagovalo okamžitě svou politickou zbrazí vůči zemím, se kterými bylo ve sporu. Evropská Unie je jedním takovým příkadem. Ekonomická dimenze jde stranou v takových situacích”, řekl komentátor Ugur Gurses po dohodě expertů z oblasti energetiky.

Zdroj: http://www.pravdareport.com/russia/economics/26-11http://www.milliyet.com.tr/rusya-turkiye-ye-dogal-gaz/ekonomi/detay/2152920/default.htm2015/132718-russia_economic_war_turkey-0/
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu.

Tisknout Vaše hodnocení: